Le Poéme Harmonique to założony w roku 1998 przez Vincenta Dumestre’a zespół instrumentalno-wokalny. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki dawnej, zwłaszcza z XVII i XVIII stulecia. W swych interpretacjach muzycy wykorzystują różne rzadko używane instrumenty, jak lirone czy teorba. Nagrania przyniosły zespołowi wiele prestiżowych nagród. Członkowie Le Poéme Harmonique we współpracy z wersalskim Centre de Musique Baroque prowadzą kursy dla młodych śpiewaków. Zespół występował na całym świecie, w tym – kilkakrotnie! – w Polsce (na przykład na festiwalu Misteria Paschalia w roku 2009).
Claire Leffiliâitre naukę śpiewu rozpoczęła mając lat 16. W roku 1995 ukończyła studia w zakresie śpiewu solowego i historii muzyki w Caën. Zafascynowana sztuką barokowej ekspresji, deklamacji i gestu, zaczęła poszukiwać środków wyrazu na własną rękę. Profesjonalizm śpiewaczki i jej gruntowna znajomość repertuaru umożliwiły jej wkrótce wiele występów nie tylko we Francji (inscenizacja Le Bourgeois Gentilhomme J.- B. Lully’ego), lecz także, na przykład, w Hiszpanii, Węgrzech czy Japonii. Artystka uczestniczyła też w festiwalach w Utrechcie, Amsterdamie i Brukseli. W zeszłym roku pod kierunkiem Vincenta Dumestre’a przygotowała jedną z tytułowych partii w operze Lully’ego, Cadmus et Hermione, z która wystąpiła w paryskiej Opéra Comique, dała się także usłyszeć w Théâtre des Arts w Rouen jako Annio w operze La Clemenza di Tito Mozarta. Z zespołem Le Poéme Harmonique współpracuje regularnie od początku jego istnienia.
Koncert odbył się w Wiedniu w ramach Festiwalu Resonanzen. Na program złożyły się następujące utwory:
J.-B. Lully: Overture z "Cadmus et Hermione" LWV 49; Quels spectacles charmants z "Le Bourgeois Gentilhomme" LWV 43; Entrée des Français z "Le Bourgeois Gentilhomme”; Entrée des Suisses z baletu "Impatience" LWV 14;
Charles Tessier: Chanson suissesse;
J.-B. Lully:
Entrée des Italiens z "Le Bourgeois Gentilhomme",
Marche des Grecs z "Ballet des Muses" LWV 32,
Cérémonie Turque z "Le Bourgeois Gentilhomme"; anon. Hymn (oprac. Jean Joseph Marie Amiot);
Chaconne des Afriquains z "Cadmus et Hermione" LWV 49,
Scéne des adieux z "Cadmus et Hermione";
Etienne Moulinié: Air du juif errant;
J.-B. Lully:
Canaries z "Ballet des Muses" LWV 32,
Entrée des Espagnols z "Le Bourgeois Gentilhomme",
Choeur des quatre parties du Monde z "Ballet Royal de Flore" LWV 40
Zaprasza Magdalena Łoś
17 kwietnia (środa), godz. 19.00