Skrzyżowane Kultur: mądrość wyspiarskich pieśni

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 22:00
9. edycję Skrzyżowania Kultur czas zacząć! Na koncercie zatytułowanym "Strażnicy tradycji" wystąpią Tenores di Bitti “Mialinu Pira” z Sardynii i Danyel Waro z wyspy Reunion. Zapraszamy na transmisję tego wydarzenia.
Audio
  • O postaci i muzyce Danyela Waro opowiada Maria Pomianowska (Dwójka/Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
  • O słynnych śpiewakach z Sardynii - Tenores di Bitti “Mialinu Pira” opowiada Maria Pomianowska (Dwójka/Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
Tenores di Bitti Mialinu Pira
Tenores di Bitti “Mialinu Pira”Foto: materiały promocyjne

Tenores di Bitti “Mialinu Pira” to najsłynniejsi śpiewacy z Sardynii, znani z perfekcyjnych pieśni polifonicznych. Tradycja wykonywanego przez nich śpiewu cantu a tenore sięga trzech tysięcy lat i wywodzi się z najstarszych kultur Morza Śródziemnego. Od 2005 roku uznawany jest on za oficjalnie Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Kwartet wokalny składa się z czterech głosów: Oche , Bassu , Contra i Mesu Oche . Pierwszy śpiewa poezję i improwizuje, prowadząc melodię; pozostałe trzy tworzą harmoniczne tło. Jako że cantu a tenore to dawna pieśń pasterska, zgodnie z tradycją głosy tworzące tło mają imitować gwizd wiatru, beczenia owiec i muczenia krów. W trakcie występu muzycy stoją naprzeciw siebie w kole, niekiedy trzymają się za ręce i tańczą. Podkreśla to moc ich śpiewu, a także pozwala poczuć silny magnetyzm i energię, typowe dla niezwykłych terenów Sardynii. Co ciekawe, choć cantu a tenore jest głęboko zakorzeniony w kulturze włoskiej, gardłowy śpiew polifoniczny i asymetryczny rytm przywodzą na myśl orientalne brzmienia Afryki i Oceanii.

***

Danyel Waro to artysta wielowymiarowy i bezkompromisowy, uznawany za legendę muzyki maloya, wpisanej w 2009 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okrzyknięty bohaterem Reunionu, wyspy na Oceanie Indyjskim, położonej pomiędzy Madagaskarem i Mauritiusem.

Historia muzyki maloya jest długa i burzliwa, a Danyel Waro to jeden z najsłynniejszych architektów odrodzenia tego niezwykłego gatunku, zakazanego przez lata z powodu silnych związków z kulturą kreolską. Tej akustycznej wersji wyspiarskiego bluesa od zawsze towarzyszyło przesłanie buntu, nadziei i odwagi. Maloya ma uświadamiać mieszkańców Reunion na temat znaczenia ich dziedzictwa kulturowego, dlatego słowa zawarte w tekstach Danyela Waro są pełne mądrości, ale i gwałtownego gniewu.

Na czwartkową transmisję z Namiotu Festiwalowego przy PKiN zaprasza Anna Szewczuk.

Program:

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur "Wyspy Świata". Koncert "Strażnicy tradycji":

Tenores di Bitti "Mialinu Pira" (Sardynia)
Danyel Waro (Reunion)

26 września (czwartek), godz. 19.30

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA sardynia
Czytaj także

Polsko-szwedzka koncertowa "Trans-Fuzja"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 09:03
Wyśmienita fuzja klasyki, jazzu i folku, a to wszystko – inspirowane muzyką Witolda Lutosławskiego. Wśród gości Andrzeja Bauera: Lena Willemark, Anders Jormin oraz Sambor Dudziński!
rozwiń zwiń
Czytaj także

DagaDana podbija Azję

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 08:00
- Kiedy przyjechaliśmy, by zagrać koncert w pewnej chińskiej wiosce, przerwano wszystkie prace remontowe na drodze, żeby ułatwić nam przejazd - wspomina ze śmiechem Daga Gregorowicz, z grupy DagaDana, która właśnie powróciła z miesięcznej trasy po Europie i Azji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prusinowski swata mazurki z wielką poezją

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 14:31
- Jedną z moich idée fixe jest dorabianie tekstów do ludowych melodii, których dawne słowa się zagubiły - mówił w Dwójce Janusz Prusinowski. Pieśniarz w "Źródłach" opowiadał o swojej najnowszej płycie p.t. "Po kolana w niebie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

9. Skrzyżowanie Kultur - plan transmisji w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 18:30
Śpiewy najsłynniejszej wokalnej grupy z Sardynii i muzyka Czarnych Karaibów zabrzmią na naszej antenie w związku z festiwalem Skrzyżowanie Kultur. Zapraszamy na nasze transmisje.
rozwiń zwiń