Han Bennink: nuty to dla mnie tylko papier upstrzony przez muchy

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2014 19:00
- Sławni muzycy, jak Louis Armstrong czy Erroll Garner też nie czytali nut. Gram z pamięci albo reaguję na to, co słyszę - mówił w Dwójce holenderski perkusista, jeden z najważniejszych muzyków w historii europejskiego jazzu i muzyki improwizowanej.
Audio
  • Han Bennink: nuty to dla mnie tylko papier upstrzony przez muchy (Rozmowy improwizowane/Dwójka)
Han Bennink
Han Bennink Foto: INGO WAGNER, PAP/DPA

Bennink to wieloletni partner Mishy Mengelberga i Petera Brötzmanna, współzałożyciel słynnej orkiestry ICP (Instant Composers Pool), rewolucjonista perkusji, całkiem niezły malarz, rzeźbiarz i rysownik, prześmiewca, wywrotowiec i niespokojny duch. Choć kojarzony jest (i słusznie) głównie ze sceną muzyki free, znakomicie czuje się też w niemal wszystkich gatunkach konwencjonalnego jazzu, od dixielandu po bebop, co dokumentują choćby nagrania z Lee Konitzem czy pianistą boogie woogie, Little Williem Littlefieldem.

Artysta mówi: - Kiedy masz 71 lat, grób cię wzywa. Mnóstwo ludzi, których tak dobrze znałeś, już dawno odeszło. Doczekałem wieku, w którym nie ma miesiąca, kiedy nie byłbym na jakimś pogrzebie. Myślisz o śmierci, nie da się inaczej. I z pewnością wiążę się to z moją muzyką. Bo to ja gram. Ja, Han Bennink.
W "Rozmowach Improwizowanych" Bennink opowiadał o śmierci i graniu na podłodze, o rowerowych eskapadach na koncerty Charliego Parkera i epizodzie z "serową perkusją”, o osobliwej współpracy z Krzysztofem Pendereckim, odznaczeniu otrzymanym z rąk holenderskiej królowej i o tym, co robią muzycy jazzowi po godzinach.

Z artystą rozmawiali Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński.
bch

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA
Czytaj także

Wayne Shorter: muzyka to tylko efekt uboczny

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 09:00
- Myślę, że walka z samym sobą to najważniejsze starcie, jakie każdy musi stoczyć w swoim życiu. Jeśli uda nam się zwyciężyć zło w nas samych, będziemy mogli bardzo wiele - zapraszamy do wysłuchania wywiadu rzeki z Waynem Shorterem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michiyo Yagi: 13 delikatnych strun wobec zgiełku Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 17:00
Gościem "Rozmów improwizowanych” była wirtuozka japońskiej cytru koto, znana ze współpracy z Johnem Zornem, Peterem Brötzmannem i Elliottem Sharpem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joey Baron: "oficjalna" scena nowojorska była prostacka

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 18:00
Na ten wywiad autorzy "Rozmów improwizowanych" czekali kilka lat. Joey Baron opowiedział w Dwójce między innymi o swoich pierwszych latach w Nowym Jorku, latach rozwoju i rozkwitu sceny Downtown.
rozwiń zwiń