Współtwórca "nordyckiego brzmienia"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 17:14
Historia Rainera Brüninghausa to równocześnie historia całego pokolenia europejskich muzyków i ich drogi od dixielandu do stworzenia własnej, przesyconej rodzimą tradycją i klasycznymi inspiracjami wizji muzyki improwizowanej.
Audio
Rainer Brninghaus
Rainer BrüninghausFoto: Wikipedia/Dketz

Rainer Brüninghaus wydał w wytwórni ECM zaledwie dwa autorskie albumy. Jest jednak w dużej mierze odpowiedzialny za wynalezienie słynnego "nordyckiego brzmienia", ponieważ grał w dwóch kluczowych dla północnej estetyki zespołach - kwartecie Jana Garbarka oraz grupie Colours niemieckiego kontrabasisty Eberharda Webera.

W wywiadzie sześćdziesięciotrzyletni pianista opowiada m.in:

O narodzinach europejskiego brzmienia:

To wyszło trochę przez przypadek. Nie chcieliśmy grać antyswingu (śmiech). Osobiście lubię, kiedy muzyka swinguje. I są rzecz jasna różne koncepcje swingu – ta najpopularniejsza podkreśla jego triolowy aspekt. Ale według mnie ten termin ma znacznie szersze znaczenie. To pewna siła motoryczna, która silnie na ciebie oddziałuje. Mam więc nadzieję, że my też swingujemy – na swój sposób.

O Manfredzie Eicherze:

Praca w studiu to proces twórczy. W jego trakcie muzycy mogą nieco stracić wyczucie i Manfred naprawdę potrafi wydobyć ich wtedy z kłopotów w wskazać nowe kierunki poszukiwać. Jeśli na tym polega to "kierowanie muzykami”, jestem za.

O Janie Garbarku:

Nie powiedziałbym, żeby był ostrym liderem. Chociaż… gdy przychodzi do kwestii czysto artystycznych, potrafi być twardy.

Więcej o Garbarku, ale też o współpracy z Eberhardem Weberem i zmianach w wytwórni ECM w nagraniu audycji

Zobacz więcej na temat: Jazz
Czytaj także

Medeski Martin & Wood: godziny jazzmanów i rockmanów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:30
- Jest jeden element, który działa na większość słuchaczy. To walor taneczny, który pozwala nam mimochodem wprowadzić awangardowe elementy - mówią muzycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żydzi w Ameryce zaczęli asymilację od jazzu"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 14:58
Kto jeszcze nie zna najsławniejszego klezmera na świecie, którego muzyka sprawia, że koledzy po fachu na całym świecie, rozważają zmianę instrumentu na klarnet? W Dwójce rozmawialiśmy z niesamowitym Davidem Krakauerem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj rad perkusisty Milesa Davisa!

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 09:21
- Muzyk powinien pełnić taką funkcję, jaką w Afryce odgrywali grioci, a w rdzennych społecznościach uzdrowiciele - mówił Jack DeJohnette w rozmowie Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim.
rozwiń zwiń