Piotr Parandowski jest autorem książki "Goście Nieborowa". Autor był gościem pałacu od dziecka, gdy przyjeżdżał tu z rodzicami.
- Byłem rozrabiaką. Rzucałem dyskiem i oszczepem, bo nikt mi tego nie zabronił, byc może przez szacunek dla ojca - mówi Parandowski. - Ale też siedziałem w palarni i przysłuchiwałem się rozmowom ludzi starszych ode mnie o trzy pokolenia.
Palarnia to miejsce, którego autor "Gości..." nie wahał się przyrównać do Szkoły Ateńsiej. Tu bowiem spotykali się na rozmowy ludzie o rozmaitych zawodach i zainteresowaniach, tu matematyk mógł rozmawiać z rzeźbiarzem, a poeta - z kompozytorem.
Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.
***
Piękny pałac z ogrodem na mazowieckiej równinie, na skraju Puszczy Bolimowskiej, zbudowany według projektu Tylmana van Gamerena, stał się po II wojnie światowej domem odpoczynku i twórczej pracy najwybitniejszych uczonych i artystów polskich. Piotr Parandowski jeździł do Nieborowa, który nazywa polską Szkołą Ateńską, od dzieciństwa, jego książka jest więc zarówno świadectwem emocjonalnym, jak i dokumentem epoki.
Piotr Parandwoski składa hołd sławnym gościom Nieborowa, niekiedy uwikłanym w polityczne antagonizmy okresu kilku przełomów, z uczuciem szkicuje ich portrety – a są wśród gości takie postaci jak Maria Dąbrowska, Władysław Tatarkiewicz, Stanisław Lorentz, K.I. Gałczyński, Antoni Słonimski – oddaje nastrój spotkań i rozmów ludzi reprezentujących na poziomie najwyższym tak różne dziedziny, jak historia, fizyka, filozofia, muzyka, teatr, malarstwo i literatura. (piw.pl)
Audycja Witolda Malesy.