Stanisław, Wojciech i Piotr Zamecznik to rodzina niezwykłych architektów, którzy nie stawiali budynków, a jednak wywarli ogromny wpływ na Polską sztukę.
Stanisław (1909-1971) był prekursorem tego, co dziś w sztuce określa się mianem "instalacji" - tworzył kompozycje przestrzenne, uważano, że miał absolutny "słuch przestrzeni". Realizował znakomite wystawy w kraju i za granicą.
Wojciech (1923-1967), brat stryjeczny Stanisława, był znanym plakacistą i grafikiem. Już w latach 50. zastosował w swych plakatach efekt rastra: ziarna, widocznego po dużym powiększeniu fotografii. Współpracował z bratem przy tworzeniu wystaw. Tworzył też czołówki filmowe, m. in. do telewizyjnego magazynu kuluralnego "PEGAZ" a także do filmów "Pasażerka" czy "Matka Joanna od Aniołów", ujmująca wysmakowaną czcionką.
Piotr (1945-2010), syn Stanisława, działał od lat 70. w Norwegii. Zasłynąłjako znakomity wystawiennik. Jego ostatnią pracą była wystawa poświęcona ojcu.
W audycji Aleksandry Łapkiewicz rodzinę Zameczników wspominali będą ich przyjaciele: malarz Wojciech Fangor i scenograf Marcin Stajewski, a także historyk sztuki Tomasz Fudala oraz syn Wojciecha - Juliusz Zamecznik.
Aby posłuchać fragmentów audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.