Zmieniają się granice Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2011 16:45
Gdzie się kończy to, co europejskie, a zaczyna to, co poza nią? Czy żyjemy w czasach schyłku mitu o zjednoczonym, bezpiecznym Starym Kontynencie?
Audio
  • Profesor Paul Scheffer - Zbyt łatwo mówimy "jesteśmy europejczykami"

Rozmówcą Michała Nowaka jest profesor Paul Scheffer kierujący na Uniwersytecie w Amsterdamie katedrą badań nad problemami wielkich miast. Rozgłos temu holenderskiemu filozofowi, socjologowi, autorowi filmów dokumentalnych przyniósł esej "Dramat multikulturalizmu" z 2000 roku. Rozprawił się w nim z holenderskim mitem społeczeństwa otwartego, w którym przedstawiciele różnych religii i tradycji bezkonfliktowo żyją obok siebie.

- Zdecydowanie stoimy przed finansowym i ekonomicznym kryzysem. Niewiele osób przewidziało, że pomysł wspólnej waluty stanie na krawędzi upadku, to wszystko dzieje się obecnie, więc z pewnością Europa jest w kryzysie. Toczy się dyskusja - w Holandii, Francji, Danii - czym dzisiaj jest Europa. Wiele osób odwraca się od niej. Rośnie regionalizm i nacjonalizm, a poszerzanie UE o takie kraje jak Polska czy Rumunia dzieje się za szybko - ocenia Paul Scheffer.

- Młodzi Europejczycy są przyzwyczajeni do względnego bezpieczeństwa. Starszemu pokoleniu nie udało się przekazać wiedzy, jak kruche może ono być. Integracja europejska jest próbą życia w pokoju - ocenia profesor.

- Nie jestem spójną osobą, czytam książki dotyczące całego świata, jeden z moich dziadków był Niemcem, drugi pochodził z rodziny kolonizatorów w Indonezji. To połączenie bardzo różnych wpływów. Inspiruje mnie Krzysztof Penderecki, ale bardzo lubię Boba Dylana. Tożsamość według mnie jest czymś dynamicznym. Z jednej strony ważna jest lojalność do miejsca, gdzie się mieszka, z drugiej aktywna tolerancja - mówił Paul Scheffer.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy

gs

 



Czytaj także

Europejski Kongres Kultury - co się udało?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 20:00
Wrocław powoli dochodzi do siebie po kongresie. Muzycznie były wydarzenia obezwładniające, wizualnie zadziwiające, ale jeżeli chodzi o budowanie nowych rozwiązań dla sztuki, chyba nic z tego nie wyszło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec kongresu kultury. "To źródło zmian"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 20:54
Zakończył się Europejski Kongres Kultury. - Kultura jest najważniejszym fragmentem kapitału społecznego Europy - przypomniał Bogdan Zdrojewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksiarze się buntują! "To nie jest sztuka dla ubogich"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:23
Jest odpowiedź środowiska komiksowego na wygłoszoną niedawno opinię pisarza Pawła Huelle. Autor "Weisera Dawidka" dobitnie stwierdził, że nienawidzi komiksu, bo to sztuka dla ubogich.
rozwiń zwiń