Kultura

Komiksiarze się buntują! "To nie jest sztuka dla ubogich"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2011 13:23
Jest odpowiedź środowiska komiksowego na wygłoszoną niedawno opinię pisarza Pawła Huelle. Autor "Weisera Dawidka" dobitnie stwierdził, że nienawidzi komiksu, bo to sztuka dla ubogich.

- Znacie inne podobne wypowiedzi polskich pisarzy, artystów, naukowców, polityków? - pytają przedstawiciele projektu Sztuka Komiksu Europy Środkowej - CENTRALA. Zwracają tym samym uwagę na poważny problem, jakim jest stosunek do komiksów nawet wśród ludzi kultury! (na zakończony niedawno we Wrocławiu Europejski Kongres Kultury nie zaproszono ani jednego twórcy komiksów).

Na profilu CENTRALI na Facebooku pojawiają się pierwsze równie interesujące cytaty. Jeden z piszących zwrócił uwagę, że negatywnie nacechowana jest nawet definicja Słowniku Terminów Literackich: "Komiks – fabuła opowiedziana za pomocą serii obrazków rysunkowych wspomaganych wątłym tekstem słownym”. O tym, że nie jest to trafna definicja świadczy pierwsza z brzegu publikacja na polskim rynku. Nie tak dawno ukazała się przecież wersja biblijnej księgi Genesis, do której ilustyrację robił klasyk gatunku Robert Crumb.

Czytelnicy komiksów cytują także fragment opowiadania Mariusza Szczygła, w którym wspomina jak negatywne wrażenie zrobiło na nim spotkanie w największej księgarni we Francji młodych ludzi czytających jedynie komiksy.

- Najwięcej prawdy o postrzeganiu komiksu przez naród powiedziała pewna Pani w kiosku pod Rondem Jagiellonów w Bydgoszczy - pisze jeden z komiksiarzy - Sięgałem właśnie po nowy numer Batman/Superman z TM Semic, gdy ona zza lady walnęła tekst "Ależ proszę Pana. To jest komiks, to dla dzieci".

UWAGA! Wśród osób, które do wtorku, 13 września do godziny 23.59.59 podeślą na profil CENTRALI na Facebook równie ciekawe cytaty rozlosowane zostaną ubogie komiksy: "Stuck Rubber Baby" (autor Howard Cruse) i "Pozdrowienia z Serbii" (autor Aleksandar Zograf).


usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jak powstawał komiks "Marzi"?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 15:16
Marzi to jest mała dziewczynka, która opowiada o swoich przeżyciach w okresie PRL-u. – Marzi to jestem ja – mówi Marzena Sowa, współautorka serii komiksów, w których wielka historia Solidarności jest tłem dla przygód dziecka lat 80-tych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kasprzak: Gdy komiks jest ciekawy, czas przestaje się liczyć

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 14:29
– Moi bohaterowie żyją nocą razem ze mną. I choć ostatnio staram się uzdrowić mój tryb życia, jeśli jest do zrobienia ciekawa plansza, nie patrzę za okno, czas przestaje się liczyć – opowiada w Czwórce Zbigniew Kasprzak, jeden z najlepszych polskich rysowników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksowa anatomia

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 13:55
Niemieccy neurochirurdzy przyjrzeli się komiksom o Asteriksie i Obeliksie. Doszli do wniosku, że są one dobrym źródłem wiedzy na temat urazów głowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Major Tom, David Bowie i książeczki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2011 17:00
Amerykański komiksiarz wpadł na genialny w swojej prostocie pomysł - "Space Oddity" to przecież świetna historyjka obrazkowa.
rozwiń zwiń