Gdy został wikarym w Niegowici, wolny czas najchętniej spędzał na wycieczkach z młodzieżą. Kiedy rozpoczął pracę w parafii św. Floriana w Krakowie, okazji do kontaktu z młodymi ludźmi miał jeszcze więcej, gdyż jego głównym zadaniem było prowadzenie duszpasterstwa akademickiego.
Podczas wędrówki górskiej lub na spływie kajakowym zrzucał sutannę i prosił, by nazywać go "wujkiem", gdyż nie chciał zwracać uwagę milicji. Do legendy przeszły msze polowe, w których za ołtarz służył odwrócony kajak.
- W tym towarzystwie nie było to uznawane za szokujące – tłumaczyła dr Halina Bortnowska, studentka Karola Wojtyły na KUL-u.
Biograf Karola Wojtyły Paweł Zuchniewicz podkreślał, że taka otwartość wynikała z dużego zaufania do świeckich i docenienia ich roli w Kościele.
W "Sygnałach dnia" informował, że to nie przyszły papież organizował spływy, tylko uczestniczył w nich jako kapłan.
Wielkim powodzeniem wśród młodzieży cieszyły się też wykłady ks. Wojtyły, chociaż ich uczestnicy wspominają, że nie należały do łatwych w odbiorze.
- On nie czytał z pożółkłych kartek, ale mówił do nas bardzo osobiście. Doświadczenie duszpasterskie było bardzo ważnym elementem w jego pracy naukowej i filozoficznej – podkreślała dr Halina Bortnowska.
Szczególnie popularne były jego wykłady dotyczące relacji w małżeństwie, zupełnie odbiegające od takiej narracji kościelnej, do której wszyscy byli przyzwyczajeni.
- Wojtyła uczył nas, jak kochać drugiego człowieka, z poczuciem odpowiedzialności i ze świadomością wielkości tego zjawiska – zauważyła gość radiowej Jedynki.
Na kanwie tych wykładów powstała książka "Miłość i odpowiedzialność".
Przygotowali Karolina Wichowska i Grzegorz Krakowski
(pp)
Aby wysłuchać materiału, wystarczy wybrać "'Wujek' z kajakiem" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
***
Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.
Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.
Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.
Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.