Zapisy Jana Józefa Szczepańskiego są szczere, celne i lapidarne. Oprócz wątków podróżniczych znajdujemy też arcyciekawe wątki literackie i osobiste. Wspaniale opisuje swoje lektury, doskonale przedstawia codzienność swojej pracy pisarskiej. Narzeka, że zasypuje go drobna robota, przez którą nie ma czasu na poważną pracę literacką.
Aby posłuchać rozmowy dziennikarki z krytykami literackimi Piotrem Matywieckim i Tomaszem Burkiem, wystarczy kliknąć dźwięk "Dziennik" w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.
Drugi tom "Dziennika" (1957-1963) obejmuje okres bogaty i inspirujący. Szczepański opisuje współpracę ze Stanisławem Różewiczem (scenariusze), podróże do Paryża, USA i na Spitsbergen, rejsy do Afryki i Azji. W książce czytamy również o życiu kulturalnym i literackim (przyjaźnie z Lemem, Mrożkiem, Herbertem i bp. Wojtyłą).
Jan Józef Szczepański (1919-2003) - wybitny powieściopisarz, nowelista, reporter, eseista, scenarzysta filmowy i tłumacz, podróżnik. Był prezesem Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Z wykształcenia orientalista (znający sanskryt), z zamiłowania alpinista. Niewzruszony autorytet moralny dla pokoleń Polaków.