Marcel Woźniak jest autorem książki "Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie", w której opisuje historię legendarnego pisarza, krytyka muzycznego, lidera polskiego ruchu jazzowego, ikonę Warszawy lat 50., a jednocześnie kontestatora PRL-owskiej rzeczywistości.
- Leopold Tyrmand jest taką soczewką, w której możemy zobaczyć losy polskiego pisarza, polskiego Żyda i polskiego emigranta, publicysty, literata – człowieka, który był postacią bardzo odważną, barwną, która zostawiła po sobie dużo świetnych tekstów i aż żal, że tylko tyle, bo pewnie gdyby Tyrmand dłużej mieszkał w Polsce, napisałby dużo więcej. Ale przez to, kim był i jaki był, napisać więcej po prostu nie mógł - podkreślił Marcel Woźniak.
Prof. Andrzej Paczkowski o realiach historycznych "Dziennika 1954">>>
Leopold Tyrmand zostawił po sobie wiele znakomitych dzieł, jak chociażby powieść "Zły" – bestseller sprzedany w ciągu jednego dnia, trafiający w odwilż październikową, czy "Dziennik 1954". Zdaniem Marcela Woźniaka Tyrmand jest postacią magnetyczną, której cytaty, myśli i postawy życiowe są czymś w rodzaju talizmanu, który czytelnik zabiera ze sobą w życie. - To jest człowiek, obok którego nikt z współcześnie mu żyjących nie przechodził obojętnie. I my również dzisiaj chyba nie jesteśmy wobec niego obojętni, o czym najlepiej świadczy fakt, że mamy w końcu rok Tyrmanda - mówił biograf pisarza.
Fragmenty "Dziennika 1954" Leopolda Tyrmanda na antenie Dwójki>>>
Marcel Woźniak mówił również m.in. o tym, w jaki sposób Tyrmand znalazł się na płycie Milesa Daviesa, a także czy "Dziennik 1954" jest kreacją, czy rzeczywistym dziennikiem. Opowiadał też, jaka myśl Leopolda Tyrmanda jest dla niego drogowskazem.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Marcel Woźniak (polski pisarz i scenarzysta oraz biograf Leopolda Tyrmanda)
Data emisji: 9.01.2020
Godzina emisji: 9.30
am/pg