Książka "Dom w ciemności" powstała pod koniec II wojny światowej, ale wcześniej ze względów cenzuralnych nie mogła ukazać się w Polsce. Swoim tematem – jednostka wobec nieludzkiego, tajemniczego systemu – i alegoryczną formą kojarzy się choćby z "Rokiem 1984", słynne dzieło Orwella powstało jednak nieco później.
– Minimum wiedzy historycznej o losach Norwegii w XX w. pozwala nam odczytać w pierwszej warstwie tej książki obraz społeczeństwa pod okupacją hitlerowską – mówił w Dwójkowym "Tygodniku Literackim" Tomasz Burek. Krytyk podkreślił również, że symboliczne obrazy tej powieści (np. tajemnicze, ufortyfikowane, otoczone strażnikami Centrum, które steruje wszystkimi) każą sądzić, że znaczenia wpisane w książkę Vesaasa wykraczają poza wykładnię historyczną. To nie tylko Norwegia pod okupantem, to każda sytuacja, w której człowiek jest poddawany straszliwej presji ze strony, tej czy innej maści, totalitaryzmu.
Aby wysłuchać dyskusji o książce Vesaasa – w której brali udział także Iwona Smolka i Piotr Matywiecki – wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce Posłuchaj po prawej stronie.
Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy, jaką z polską tłumaczką "Domu w ciemności", Anną Marciniakówną, przeprowadziła Dorota Gacek.