"Ludzka rzecz" Pawła Potoroczyna

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 18:25
Literacki debiut publicysty, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza, prezentujemy w tym tygodniu w cyklu "To się czyta".
Ludzka rzecz Pawła Potoroczyna
Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Miłość? Ludzka rzecz. Ale, jak twierdzi Wanda, przytrafia się tylko raz, i to nie każdemu. Zawiść? Jeszcze stary piekarz całkiem nie ostygł, a już jego żona z Jankiem w izbie harcuje, wstyd i hańba. Wojna? Z łobuza uczyni bohatera. Śmierć? Kto wie, dla kogo dziś Kazimierz karawan zaprzęga?
Kiedy wojenna zawierucha dociera do Piórkowa, Jasiu, zwany Smyczkiem, chowa się w krostkowskich lasach i tworzy oddział partyzancki. Za wywiad będzie odpowiedzialny ksiądz Morga, pseudonim „Pasterz", łącznikiem zostanie miejscowy niemowa, „Gaduła", logistyką zajmie się Kazimierz, „Luter" - wszak w spadku po ojcu, duńskim konstruktorze, otrzymał karawan, którym powieziono na cmentarz samego arcyksięcia Ferdynanda. W oddziale nie zabraknie dziedzica Grzegorza, „Szoguna". Ich znakiem rozpoznawczym będzie klucz wiolinowy.
Ludzka rzecz to napisana z epickim rozmachem powieść o burzliwych losach mieszkańców Piórkowa i okolic. Ludzkie słabości i namiętności, dowcip i mądra zaduma nad fenomenem życia, pięknego a ulotnego - świetny debiut! (inf. W.A.B.)
 
Zdumiewająca książka. Oryginalny, precyzyjny język pełen, stylistycznych i emocjonalnych niespodzianek. Globalny obszar naszego życia. Zaskakująca znajomość wielu epok naszego bytu. Kilka minipowieści, kilka przewrotnych minitraktaktów. A wszystko w ciekawej metaforze opisującej współczesność. Nowy głos w dzisiejszej literaturze. Ludzka rzecz, ale nie banalna.
Tadeusz Konwicki

Fragmenty "Ludzkiej rzeczy" przeczyta Adam Ferency.
Audycję z cyklu "To się czyta" przygotowała Joanna Szwedowska.
 
13-17 maja (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

***
W "Rozmowach po zmroku" spotkanie z Pawłem Potoroczynem poprowadzi Joanna Szwedowska. (13 maja, poniedziałek, godz. 21.30)

Czytaj także

"Coetzee dostarcza czytelnikowi arktycznych rozrywek"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 16:06
– Ten pisarz traktuje okrutnie nie tylko postacie, ale i siebie – mówił jeden z gości Dwójkowej "Czytelni”. W audycji rozmawiano o nowej powieści Johna Maxwella Coetzeego "Dzieciństwo Jezusa”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilch: nie można przestać być lutrem z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 11:11
Śmiertelna powaga Wielkiego Piątku. I... konieczność murzyna w Niedzielę Wielkanocną. Jerzy Pilch, jak przyznał w Dwójce, został ukształtowany przez tradycję swojego "luterskiego" domu. I jest losowi za to wdzięczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziennikarz Dwójki wśród laureatów Nagrody Literackiej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:32
Tomasz Mościcki, znany słuchaczom Dwójki teatrolog, a także Kazimierz Orłoś, Krzysztof Karasek, Dorota Sidor, Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Joanna Kulmowa to twórcy wyróżnieni w tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
rozwiń zwiń