Akcja powieści dzieje się w latach 1945-1956. Rozgrywające się wydarzenia czytelnik obserwuje z perspektywy zwykłych osób, sięgających po rozmaite metody, by uczynić kraj normalnym i wolnym, ale także od strony przedstawicieli nowego systemu oraz żołnierzy wyklętych, którzy podjęli walkę z radzieckim zaborcą. Piotr Zaremba podkreślił, że jego zamiarem było pokazanie ludzi ciężko doświadczonych przez historię.
– Forma powieści, którą zastosowałem w mojej książce, pozwoliła mi na przedstawienie stanów świadomości moich bohaterów. Zastanawiałem się, czy wydarzeń, jakie opisałem, nie ująć w formie czysto naukowej. Jednak ta druga opcja nie pozwoliłaby mi na zrealizowanie części moich literackich zamierzeń – powiedział autor "Zgliszczy".
Jedną z głównych postaci występujących w książce jest Stanisław Mikołajczyk, przywódca PSL, a także wicepremier i minister rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej. Swoimi politycznymi działaniami podjął on eksperyment, próbując ograć komunistów metodami parlamentarnymi.
– Przedstawiłem Mikołajczyka jako człowieka, który w niezwykle instrumentalny sposób traktuje współpracowników i nie wykazuje się elementarną empatią w stosunku do nich. Zarazem jest to jednak osoba bardzo dzielna, podejmująca ogromne ryzyko "gry" z komunistami – dodał Piotr Zaremba.
W całej rozmowie gość Polskiego Radia 24 w szerszy sposób opowiedział o bohaterach swojej książki, a także o skomplikowanym tle politycznym, które stanowi kluczowy element publikacji.
Polskie Radio 24/db
___________________
Data emisji: 22.04.2017
Godzina emisji: 17:08