- Charakter: raczej introwertyczny. Literacki rozmach: niezwykły. Osiągnięcia: godne podziwu. Gościem Jakuba Kukli w audycji "O wszystkim z kulturą" był wybitny tłumacz, pisarz i reżyser - Antoni Libera.
- W Dwójkowej rozmowie nawiązaliśmy do najnowszego wydania słynnej powieści Libery "Madame", która w 2021 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Znak (jest to już piąte jej wydanie).
- W audycji rozmawialiśmy również o książce "W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery". Ukazała się ona w ubiegłym roku, a jej autorką jest Małgorzata Juda-Mieloch.
- Powstanie monografii pisarza za jego życia jest pewnym wyróżnieniem. Na dodatek nie spodziewałem się, że to tak dobrze wyjdzie, pod wieloma względami byłem pełen obaw. Miałem szczęście, że zajęła się tym Małgorzata Juda-Mieloch, jako pierwsza wydobyła wszystko, co założyłem sobie w książce "Madame" - mówił na antenie Dwójki Antoni Libera.
Powieść "Madame" uhonorowana została Główną Nagrodą w pierwszej edycji konkursu Wydawnictwa Znak, wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego (1999) i wybrana spośród 123 utworów zgłoszonych z całego świata do finałowej siódemki IMPAC Dublin Literary Award (2002). Przełożono ją dotychczas na 21 języków.
"Madame" tym razem z niezbędnymi objaśnieniami
Powieść "Madame" ukazała się w wersji szkolnej z objaśnieniami. - Nie mam nic przeciwko objaśnieniom, odkąd powieść trafiła na listę obowiązkowych lektur szkolnych. Zdaję sobie sprawę, że młodzież niewiele wie o PRL-u, ale potem byłem zdumiony, że objaśnień terminów, które wydawały mi się powszechnie znane, jest aż tyle - mówił na antenie Dwójki.
Dodał, że krótko po ukazaniu się tej książki, na koniec spotkania z uczniami jednego z warszawskich liceów zaproponował zabawę. - Poprosiłem ich o wyjaśnienie 10 losowo wybranych pojęć. Tylko na jedno moje pytanie padła odpowiedź, więc jednak redaktorzy tak dokładnie objaśniający ówczesną rzeczywistość mieli rację. Dla mnie priorytetem jest, aby być dobrze rozumianym, a przecież to książka w książce, jej bohater pisze ją po latach. Z tym był niestety problem - przyznał.
Antoni Libera za swą najważniejszą książkę uważa "Godota i jego cień". - Tam najwięcej powiedziałem, pracowałem nad nią długo. To jest coś na podobieństwo powieści - zaznaczył.
52:13 LIBERA_PODCAST.mp3 Antoni Libera o swej twórczości, monografii i ważnej roli muzyki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
W audycji rozmawialiśmy o działalności zawodowej Antoniego Libery również w kontekście książki "W cieniu marnego czasu. O twórczości Antoniego Libery". Ukazała się ona w ubiegłym roku, a jej autorką jest Małgorzata Juda-Mieloch.
- Powstanie monografii pisarza za jego życia jest pewnym wyróżnieniem. Na dodatek nie spodziewałem się, że to tak dobrze wyjdzie, pod wieloma względami byłem pełen obaw. Miałem szczęście, że zajęła się tym Małgorzata Juda-Mieloch, jako pierwsza wydobyła wszystko, co założyłem sobie w książce "Madame" - mówił gość Dwójki.
Monografia jakże udana
Praca Małgorzaty Judy-Mieloch została napisana z pasją i widoczną atencją wobec licznych dokonań Antoniego Libery na polu kultury polskiej - nie tylko w obszarze prozy, ale także przekładu i szeroko rozumianej działalności teatralnej. Pojawiające się w opracowaniu wyraźne sądy wartościujące nie są nachalne i pełnią rolę istotnych drogowskazów.
Warto podkreślić, że autorka dysponuje szeroką wiedzą o biografii pisarza, zdobywaną dzięki kontaktom z nim. Opracowanie dekonstruuje wygodny mit o Liberze jako autorze jednej książki. Małgorzata Juda-Mieloch nie zapomina o tym, czym w dorobku pisarza jest "Madame". Słusznie podkreśla wielopłaszczyznowość tej powieści - czytanej nazbyt często wyłącznie jako romans. Pamięta jednak również o tym, że stanowi ona tylko jedno skrzydło dyptyku, którego istotnym dopełnieniem jest wyrafinowana gatunkowo opowieść "Godot i jego cień".
Wrażliwość na intertekstualne uwikłania prozy Libery pozwala autorce przenieść dyskurs interpretacyjny ponad powierzchowne skojarzenia i wygodne stereotypy, a także odsłonić intrygujące sensy wszyte przez pisarza pod podszewkę tekstowej materii.
(opis pochodzi od wydawcy)
Zobacz wideo:
(You Tube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia)
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Antoni Libera (tłumacz, pisarz i reżyser)
Data emisji: 14.01.2022
Godzina emisji: 17.30
mg
mo