- Gościem czwartkowej audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" była dr Małgorzata Religa, kierownik Zakładu Sinologii przy Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
- Rozmawialiśmy o książce "Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia" autorstwa Ai Weiweia - chińskiego artysty, kuratora i architekta.
Podwójna biografia syna i ojca
Książka jest swego rodzaju podwójną biografią. - Z całą pewnością takie było jej założenie, autor wprost zapowiada trzecią biografię - swojego syna. Pierwsza część tej książki jest nie do końca chronologicznym opisem losów jego ojca Ai Qinga, jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku w Chinach. Należy do pokolenia literatów męczenników, którzy dużo przeszli od lat 50. do końca rewolucji kulturalnej. Otoczeni są oni ogromną estymą - opowiadała Małgorzata Religa.
Straszne koła historii
Jedną z płaszczyzn książki jest historia Chin. - Chodzi przede wszystkim o wiek XX i początki wieku XXI. Na jej tle mamy opowieść o życiu ojca Ai Weiweia i jest ona reprezentatywna dla tego, co działo się z intelektualistami. Ich początkowe zachłyśnięcie myślą lewicową było potem tym straszniejsze, gdy dostali się w koła historii, która ich miażdży - mówiła rozmówczyni Jakuba Kukli.
13:53 2023_02_09 16_32_00_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 "Tysiąc lat radości i trosk". Ai Weiwei o życiu i sztuce (Wybieram Dwójkę)
W dniu, w którym chciał wyjechać z Chin, Ai Weiwei został zatrzymany przez tajną policję. Podczas trzymiesięcznego pobytu w areszcie uświadomił sobie, jak niewiele wie o losach swojego ojca, Ai Qinga, niepokornego poety, uznanego w czasie rewolucji kulturalnej za wroga ludu. Tak zrodziła się książka będąca piękną, intymną opowieścią o dwóch artystach poszukujących wolności i ich relacjach z opresyjnym reżimem - to fragment opisu książki "Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia".
Przenosi ona czytelników z Chin początku XX wieku do Paryża, a stamtąd do Szanghaju. Obserwujemy pierwsze sukcesy literackie Ai Qinga, życie w mieście Wuhan, oblężonym przez japońskie wojsko, kontakty z Mao Zedongiem, budowę komunistycznych Chin i zsyłkę do kolonii karnej. Trafił do niej z dziesięcioletnim synem - Ai Weiweiem - jako "prawicowy reakcjonista".
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: dr Małgorzata Religa (kierownik Zakładu Sinologii przy Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 9.02.2023
Godzina emisji: 16.30
pg/mo