Pod koniec ubiegłego roku Uniwersytet w Louisville ogłosił, że Grawemeyer Award 2017 w dziedzinie muzyki oraz sto tysięcy dolarów trafią do urodzonego w 1979 roku Andrew Normana. Tym samym amerykański kompozytor dołączył do prestiżowego grona laureatów słynnej nagrody, do którego należą m.in. Witold Lutosławski, György Ligeti, Chinary Ung, Toru Takemitsu, Krzysztof Penderecki, Thomas Adès, Tan Dun, John Adams i Wolfgang Rihm.
O nagrodzonym utworze Andrew Norman opowiadał w wywiadzie udzielonym Dwójce.
Chciałbym, żeby każdy z Państwa mógł usłyszeć i zobaczyć "Play" na żywo. Zawsze zwracałem uwagę na to, w jaki sposób wydaje się dźwięki w orkiestrze. Pochłania mnie coś w rodzaju fizyczności - oglądanie ludzi grających na instrumentach i ekspresja ich gestów. Nawet gdybyś pozbył się dźwięków, to samo oglądanie poruszających się muzyków może być bardzo fascynujące. Gest ma swoje znaczenie i moc.
Postrockowy Górecki i inne dźwięki. Huddersfield 2016
W utworze "Play" chciałem zwrócić uwagę na to, jak wyjątkowym tworem jest orkiestra. Dziś, w dobie rozwijającej się technologii, w dobie komputerów o niesamowitych wręcz możliwościach tworzenia i obróbki dźwięku niektórzy stawiają sobie pytanie - po co pisać na orkiestrę w 2016 czy 2017 roku? Dla mnie liczy się obcowanie z człowiekiem. Dzięki pracy z ludźmi wytwarza się moc i energia, której nigdy nie uchwycisz na urządzeniu cyfrowym. Dlatego właśnie kompozycję "Play" uznaję za dzieło, które możemy przeżywać zarówno od strony wizualnej, jak i dźwiękowej.
Nokturn na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka.
***
Tytuł audycji: Nokturn
Przygotowała: Krzysztof Dziuba
Goście: Andrew Norman
Data emisji: 20.03.2017
Godzina emisji: 23.05
mc/bch