Dzień Szakala i weekend Hancocka

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 11:29
Koniec listopada stanie się koncertową kulminacją polskiego życia jazzowego . Na dwa występy Herbiego Hancocka oraz nie mniej gwiazdorskie festiwale w Kaliszu, Bielsku-Białej i Wrocławiu zaprosi w "Pulsie jazzu" Paweł Brodowski.

Herbie Hancock zyskał międzynarodową sławę w połowie lat 60. dzięki współpracy z zespołem Milesa Davisa. Ale już wówczas pianista-wizjoner nagrywał autorskie płyty dla prestiżowej wytwórni Blue Note. Na początku kolejnej dekady, jako jeden z pierwszych, zastąpił fortepian elektronicznymi instrumentami klawiszowymi, tworząc najoryginalniejszą być może estetykę brzmienia epoki fussion. Z czasem wykorzystywać zaczął także w sposób twórczy elementy tak odległych od głównego nurtu swingowej improwizacji stylistyk, jak jazz czy techno, stając się tym samym pionierem acid jazzu. Komercyjnego potencjału takiej postawy dowiódł bezprecedensowy sukces albumu "Future Jazz" z utworem "Rockit", który stał się jednym z hitów nowo powstałej stacji telewizyjnej MTV.

Hancock, który w tym roku obchodzi 70. urodziny, nie zatracił talentu do międzygatunkowych mieszanek. Jego tegoroczny album "The Imagine Project" to prawdziwy stylistyczny tygiel: w poprowadzonych przez Hancocka sesjach nagraniowych udział wzięli artyści tak różni, jak folkowy kwartet z Irlandii The Chieftains, malijski wirtuoz kory Toumani Diabaté czy popowe gwiazdy Pink oraz Seal. Cóż, jednemu z największych wizjonerów nowoczesnego jazzu nigdy nie brakowało wyobraźni oraz odwagi do przełamywania stylistycznych granic.

Utwory z "The Imagine Project" Hancock przedstawi podczas dwóch koncertów we Wrocławiu (28.11) oraz Warszawie (29.11). Niestety fani jazzu postawieni będą przed niełatwym wyborem, bowiem niemal równocześnie odbywały będa się: Jazzowa Jesień w Bielsku Białej (do 28.11 - gwiazdy wytwórni ECM, m.in. Oregon, Manu Katche, Paolo Fresu i, last but not least, Tomasz Stańko), 37. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu (26-28 listopada - artyści związani z wydawnictwem ACT, m.in. Michael Wollny i Tamar Halperin, Yaron Herman oraz Viyaj Iyer) oraz wrocławski jazzowo-klasyczny Jazztopad (do 27.11; m.in. Charles Lloyd).

Paweł Brodowski zapowie gorący swingowy weekend, ale też podsumuje "Dzień Szakala" - wydarzenie artystyczne o podwójnym charakterze: z jednej strony  prezentujące 40 lat aktywnej pracy wybitnego saksofonisty, z drugiej - mające na celu wsparcie artysty w trudnej sytuacji zdrowotnej.

Tomasz Szukalski stałą centralną postacią polskiego jazzu w latach siedemdziesiątych, najpierw jako współpracownik Zbigniewa Namysłowskiego( słynne albumy „Winobranie” i „Kuyaviak Goes Funky”), z czasem jako lider autorskiego zespołu "The Quaret", zaliczanego przez wielu krajowych i zagranicznych krytyków do najważniejszych zespołów jazzowych Europy.Do współpracy zaczęli zaprasza Tomasza Szukalskiego najwybitniejsi polscy muzycy: Włodzimierz Nahorny,  Ptaszyn Wróblewski czy Tomasz Stańko, z którym koncertował i nagrywał płyty w całej Europie (również dla prestiżowego wydawnictwa ECM) Europy.


23 listopada (wtorek), godz. 22:05

Czytaj także

Dzień Szakala

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 12:29
Tomasz Tłuczkieiwczi zaprosi Państwa na prestiżowy koncert poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich saksofonistów - Tomaszowi Szukalskiemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka pogranicza

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 16:54
Biennale Architektury w Wenecji, Jazztopad we Wrocławiu, V Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie oraz kiermasz przedświąteczny w Bratysławie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Surman na pograniczu jazzu i klasyki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 11:00
Tylko skala, tonacja i modalność - tak o swoim free jazzie mówił nasz gość John Surman, który wystapił na 7.edycji festialu Jazztopad.
rozwiń zwiń