W początkach lat 60. europejski jazz rozpoczął żmudny proces emancypacji. Wpatrzeni dotąd w poczynania swoich amerykańskich mistrzów muzycy z Europy zaczęli odkrywać własny język, tradycje i tożsamość. Jednymi z pierwszych, jakim udało się uwolnić od amerykańskiego bagażu, byli Skandynawowie.
W 1964 roku pianista Jan Johansson wydał album Jazz på svenska (Jazz po szwedzku), na którym interpretował szwedzkie pieśni ludowe. Nagranie to do dziś jest jednym z najlepiej sprzedających się albumów w historii szwedzkiego jazzu. Od tej kanonicznej płyty eksperymenty z tradycyjnym materiałem stały się w krajach skandynawskich bardzo częste, a lokalna scena zyskała status jednej najmocniejszych i najoryginalniejszych w Europie.
Niestety, poza folkowymi piosenkami z albumów Jana Garbarka czy Bobo Stensona wydawanych przez ECM, wiele z tych dokonań nie jest powszechnie znanych. Tym bardziej zapraszamy na środowe wydanie cyklu "Czas na Jazz", gdzie posłuchamy, jak jazzmani i improwizatorzy wykorzystywali inspiracje skandynawską muzyką tradycyjną. Oprócz Johanssona i Garbarka zagrają min. Raymond Strid i Roland Keijser, Christoph Lauer oraz Arne Domnérus.
Zapraszają Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński
Adres audycji: jamsession@polskieradio.pl
20 lutego (środa) godz. 22.30