Rzym stoi na podziemnych cmentarzach

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 14:40
- Sklepy i garaże wielu dzielnic znajdują się tuż nad katakumbami - mówiła dr Bożena Fabiani. Zapraszamy na drugą część jej opowieści.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani o rzymskich katakumbach, część 1. (W stronę sztuki/Dwójka)
  • Rzym stoi na podziemnych cmentarzach - część 2 (W stronę sztuki/Dwójka)
Wiele osób po powrocie z Rzymu przyznaje, że największe wrażenie wywarły na nich katakumby. To zejście w podziemia, przejmująca cisza, półmrok, wąskie korytarze, a po obu stronach wydrążone w ścianie groby z czasów pierwszych chrześcijan... (na zdjęciu katakumby św. Pryscylli)
Wiele osób po powrocie z Rzymu przyznaje, że największe wrażenie wywarły na nich katakumby. To zejście w podziemia, przejmująca cisza, półmrok, wąskie korytarze, a po obu stronach wydrążone w ścianie groby z czasów pierwszych chrześcijan... (na zdjęciu katakumby św. Pryscylli)Foto: PAP/Vandeville Eric

Rzymskie katakumby są od półtora tysiąca lat nieczynne, od wieków pozbawione zmarłych, puste i przejmujące ciszą.  Zaczęto je formować w II wieku po narodzeniu Chrystusa, kiedy to z braku posesji cmentarnych Rzymianie zaczęli chować zmarłych pod ziemią. - Było to możliwe dzięki temu, że podłoże ze skały wulkanicznej daje się łatwo obrabiać - tłumaczyła dr Bożena Fabiani. - Katakumby najczęściej powstawały jako pogłębienie czyjejś posesji cmentarnej. Stopniowo ogniwa cmentarne się ze sobą zetknęły i otoczyły całe miasto, tworząc gęstą sieć złożoną nierzadko z czterech kondygnacji sięgających nawet około 30 metrów w głąb ziemi.
Na ich ścianach ocalały najstarsze zabytki malarstwa sakralnego, symbole i obrazy. - Tam się rodziły obyczaje pogrzebowe, słownictwo i modlitwy. Kiedy zstępujemy w głąb katakumb, dotykamy korzeni chrześcijańskiej kultury - zauważała dr Bożena Fabiani.
Do dziś odkryto około 70 zespołów podziemnych cmentarzy. Z czego do zwiedzania udostępnionych zostało tylko pięć.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki
Prowadzenie:
Bożena Fabiani

Data emisji: 8.02.2015

Godzina emisji: 10.30

bch/ac/mm

Czytaj także

W Rzymie najprzyjemniej jest pod ziemią

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2014 21:00
– Panujący tam klimat wymusił w starożytności powstanie struktur podziemnych. Podczas letnich upałów pod ziemią panuje chłód, w czasie brzydkiej zimowej pogody jest tam cieplej, niż na zewnątrz – mówiła w Dwójce prof. Elżbieta Jastrzębowska, autorka książki "Podziemia Rzymu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leon Battista Alberti i szyfry z Florencji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 16:00
Dr Bożena Fabiani opowiadała o włoskim człowieku renesansu Leonie Battiście Albertim - malarzu, poecie, filozofie, kartografie, muzyku oraz architekcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każda mężatka chciała być jak Lukrecja

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 19:00
- Ta rzymska heroina traktowana była niemal jak chrześcijańska święta - podkreśliła dr Grażyna Bastek opowiadając o pewnym portrecie pędzla Lotta.
rozwiń zwiń