Wieczne miasto istnieje już od dwudziestu ośmiu stuleci, z czego przez dwanaście wieków przypadających na starożytność ludzie, którzy tam wtedy mieszkali, pozostawili bardzo wyraźne znaki swojej kultury, swoich umiejętności, upodobań oraz inteligencji. Rzym "naziemny" jest miejscem fascynującym, ale czy zawsze zdajemy sobie sprawę, co znajduje się pod ziemią, po której depczemy, gdy spacerujemy po stolicy Włoch?
Ten niewidoczny z ulicy Rzym to nie tylko pozostałości dawnych domów ukryte pod obecnym miastem, ale też wiele konstrukcji, które z założenia budowano pod ziemią. – Rzymianie osiągnęli mistrzostwo w architekturze użytkowej – powiedziała prof. Elżbieta Jastrzębowska, archeolog klasyczny, historyk sztuki wczesnochrześcijańskiej. – Miejska infrastruktura, czyli wodociągi i kanalizacja, z konieczności musiała być pod ziemią. Znajdowały się tam także większe struktury, np. cysterny magazynujące wodę – opowiadała.
Najstarszym tego typu zabytkiem jest słynna Cloaca Maxima, jeszcze z czasów etruskich. To kanał odprowadzający wodę, konieczny w dolinie, gdzie później powstało serce Rzymu, czyli Forum Romanum. – Trzeba było odwodnić bardzo bagnisty i niezdrowy teren, by ludzie mieszkający na wzgórzach mieli gdzie się spotykać – mówiła prof. Elżbieta Jastrzębowska
Więcej o podziemnym Rzymie - w nagraniu audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego", którą prowadziła Hanna Maria Giza.
mc,tj