Do wyreżyserowania "Parii" Stanisława Moniuszki Teatr Wielki w Poznaniu zaprosił jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów operowych - Grahama Vicka.
Vick w Poznaniu - jak w całej swojej działalności - stawia sobie za cel uczynienie opery zjawiskiem otwartym i dostępnym powszechnie, demokratycznym i wyzwalającym. Swoimi realizacjami przeczy często spotykanym stereotypom o ekskluzywności tego gatunku, zrywa ze snobistyczną otoczką, kultem gwiazd-śpiewaków. Wraca do sedna, czyli do przeżycia, do indywidualnego doświadczenia, które jest źródłem emocji.
Jednym ze sposobów na wydobycie tego potencjału z utworu jest realizacja spektakli poza teatrami, w miejscach niekojarzonych na co dzień ze sztuką. Stąd pomysł, żeby w Poznaniu zaprezentować "Parię" Stanisława Moniuszki w Arenie. Dla Vicka ta najmniej znana opera kompozytora to przede wszystkim opowieść o strachu przed innością, wykluczeniu, którego system kastowy jest ostrym przykładem, ale traktowanym tutaj metaforycznie.
Premiera w najbliższy piątek, a na kilka dni przed tym ważnym wydarzeniem porozmawiamy o pracy z Grahamem Vickiem oraz o samej operze z Moniką Mych-Nowicką, którą zabaczymy w roli Neali.
Rozmowa o godz. 8.30.
Ponadto w audycji:
- Moniuszko u stóp Wawelu, czyli happening taneczny zespołu Cracovia Danza pokazujący, jak wielkie znaczenie dla kompozytora miał Kraków, a przede wszystkim wzgórze wawelskie wraz z katedrą i królewskimi grobami,
- pierwsza wystawa prac Edwarda Dwurnika od śmierci artysty,
- w cyklu "Za Kulisami": "Czterej pancerni i pies"
- Peekaboo – wystawa polskiej, litewskiej i ukraińskiej współczesnej ilustracji dla dzieci.
Zapraszamy również do udziału w naszym wakacyjnym konkursie "Pocztówka z wakacji".
***
Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (24.06) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.