Kazimierz Wierzyński - z pamiętnika poety

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2024 13:00
Jednym z literackich patronów 2024 roku jest Kazimierz Wierzyński. Taką uchwałę podjął Sejm Rzeczpospolitej Polskiej nazywając poetę "wielkim artystą słowa, niezłomnym w podtrzymywaniu ducha polskiej niezawisłości". 27 sierpnia przypada 130. rocznica urodzin poety, eseisty, krytyka, dziennikarza, autora biografii Fryderyka Chopina. W cyklu "Głosy z przeszłości" sięgniemy do archiwalnych opowieści samego Wierzyńskiego. Emisja codziennie o godz. 12.45.
W latach 60. XX w. na antenie RWE Kazimierz Wierzyński wygłosił cykl gawęd, które potem zostały opublikowane w książce pt. Pamiętnik poety
W latach 60. XX w. na antenie RWE Kazimierz Wierzyński wygłosił cykl gawęd, które potem zostały opublikowane w książce pt. "Pamiętnik poety"Foto: marekuliasz/Shutterstock

Kazimierz Wierzyński w młodości zaangażował się w konspirację niepodległościową, potem brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po drugiej wojnie  światowej pozostał na emigracji, mieszkał w Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i spoczywają na Starych Powązkach w Warszawie.

W latach 60. XX wieku na antenie Radia Wolna Europa Kazimierz Wierzyński wygłosił cykl gawęd, które potem zostały opublikowane w książce pod tytułem "Pamiętnik poety". Fragmentów tych opowieści posłuchamy w Dwójce. Twórca będzie wspominał ważnych dla siebie ludzi, m.in  Leopolda Staffa, Stefana Żeromskiego, Jana Lechonia, Juliana Tuwima, Artura Rodzińskiego czy Pawła Kochańskiego.


Posłuchaj
14:15 Głosy z przeszłości 2024_08_26-12-46-38.mp3 Kazimierz Wierzyński wspomina Leopolda Staffa (Głosy z przeszłości/Dwójka)

***

Na audycję "Głosy z przeszłości" zapraszamy od poniedziałku do piątku (26-30.09) w godz. 12.45-13.00. Cykl przygotowała Dorota Gacek.

pg 

Czytaj także

"Kręgi bliskości" - Wierzyński i Chopin

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 13:00
W kolejnym odcinku audycji "Kręgi bliskości" mówiliśmy o fascynacji Kazimierza Wierzyńskiego postacią Fryderyka Chopina i o biografii kompozytora, którą napisał Wierzyński.
rozwiń zwiń