Jadwiga Żylińska (ur. 17 sierpnia 1910 we Wrocławiu, zm. 25 kwietnia 2009 w Warszawie) – pisarka, prozaiczka, eseistka, autorka powieści dla młodzieży, powieści historycznych oraz słuchowisk i adaptacji.
Wychowana w domu inteligenckim na południu Wielkopolski - w Ostrzeszowie, później w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie ważną pamiątkę stanowił zarówno order dziadka po powstaniu styczniowym (jej ojciec, Kazimierz Michalski, lekarz, był powstańcem z 1918 roku), jak i krzyż templariuszy, który należał do matki - Haliny z domu Adamskiej, doskonale wykształconej pianistki.
Żylińska debiutowała w 1931 roku na łamach prasy utworem dla dzieci "Królewicz grajek". Publikowała m.in. w czasopismach: "Tydzień", "Moda i Życie Praktyczne", "Przekrój", "Odra". Od 1951 roku współpracowała z Polskim Radiem. Na podstawie jej opowiadania i scenariusza "Rozstanie" Wojciech Jerzy Has nakręcił film o tym samym tytule. Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatką Nagrody Polskiego PEN-Clubu za twórczość prozatorską (1993). Napisała m.in. "Piastówny i żony Piastów", "Hervöra i braci", "Kapłanki, amazonki i czarownice. Opowieść z końca neolitu i epoki brązu 6500-1150 p.n.e.", zbiór opowiadań "Gra w tarota".
Aby wysłuchać wspomnień, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce Posłuchaj po prawej stronie.