Wywodzący się ze Śląska Cieszyńskiego, z rodziny protestanckiej w swoich gawędach Profesor wiele miejsca poświęca etosowi, jakiemu hołdował przez całe życie. Sensu własnego życia szukał w pracy na rzecz społeczeństwa. Tym zaś w Jego przekonaniu było pisanie książek, w których analizował motywy ludzkich działań i tych złych i tych dobrych.
Zastanawiał się nad problemem tolerancji, szukał przyczyn jej braku w poczynaniach ludzi, narodów , społeczności. Za Voltairem powtarzał: "Choć nie podobają mi się twoje poglądy, ale zrobię wszystko, żebyś mógł je głosić". Próbował też odpowiedzieć na pytanie czy sens życia można znaleźć w szczęściu, którego człowiek doświadcza przez chwilę, czy też w trudach i obowiązkach dnia codziennego, urokach otaczającego świata, czy np. radościach czerpanych z wymiany myśli z przyjaciółmi.
W swoich gawędach sporo miejsca poświecił też profesor książce, którą uważał za dzieło życia i przypisywał jej szczególne znaczenie. W dziele "O indywidualności" zdefiniował bowiem indywidualność jako niepowtarzalny zespół cech przynależnych tylko jednemu człowiekowi.
W nagraniach dokonanych przez Bożenę Markowską w ostatnim okresie życia, profesor jawi się niewątpliwie, jako jeden z wybitnych myślicieli XX wieku.