Twórczość Czechowa wyraźnie wpłynęła i zainspirowała wielu dramaturgów z różnych krajów. Był pisarzem scenicznym, który zaproponował formułę teatru otwartego, a także porzucił intrygę na rzecz refleksji.
Katarzyna Osińska, profesor z Instytutu Slawistyki PAN, autorka książek o teatrze rosyjskim, przyznała w radiowej Dwójce, że dzieła Czechowa są bardzo trudne do wystawienia.
- Jest to spowodowane tym, że jego formuła dramatu jest otwarta. Na tym też polega jego geniusz i jego przyleganie do współczesności. On pozwala na bardzo różne możliwości interpretacji, ale skrajne interpretacje grożą popadnięciem w nieporozumienie z autorem - przekonywała prof. Katarzyna Osińska.
Zwracała ona uwagę, że w okresie stalinowskim patrzono na twórczość Czechowa jako na satyryka. – Komediowość jego dramatów była postrzegana jako wyśmiewanie jakichś przeżytków epoki minionej – podkreśliła prof. Osińska. Dodała, że jest to jednak błędne spojrzenie, gdyż jego dzieła są o wiele głębsze.
***
Tytuł audycji: "Strefa literatury"
Prowadzi: Iwona Malinowska
Goście: prof. Katarzyna Osińska (autorka książek o teatrze rosyjskim), Igor Gorzkowski (reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Ochoty)
Data emisji: 02.02.2015
Godzina emisji: 18.00
pp/jp