Ryszard Lubieniecki - między współczesnością a muzyką dawną

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 16:22
Urodził się w 1992 roku. W Akademii Muzycznej w Bydgoszczy studiował grę na akordeonie i kompozycję. Jest też improwizatorem. Obecnie jego największą pasją jest studiowanie polifonii późnego średniowiecza, naznaczonej izorytmią, pamięcią teorii rodem ze starożytnej Grecji, Pitagorasa, ale także refleksją myślicieli takich jak Boecjusz. Bohaterem audycji "Nowa Polska" był Ryszard Lubieniecki.
Ryszard Lubieniecki
Ryszard LubienieckiFoto: Aleksandra Zegar

Czy i jak dawna muzyka wpływa na jego współczesną twórczość? To najważniejsze pytanie, jakie postawimy w audycji.

Ryszard Lubieniecki muzykę późnego średniowiecza badał w ramach muzykologicznego doktoratu, wykonuje ją m.in. na współczesnej kopii portatywu organowego (instrumentu z przełomu XIV/XV wieku ). A jednocześnie w roku ubiegłym skomponował kolejny utwór zatytułowany: KOMPOZYCJA IZORYTMICZNA - NR 6 - OPUSCULUM MONACORDALE (co przetłumaczyć można jako "dziełko o monochordzie").


Posłuchaj
57:17 PR2 2024_12_16-15-00-04.mp3 Ryszard Lubieniecki - między współczesnością a muzyką dawną (Nowa Polska/Dwójka)

 

Utwór przeznaczony jest na wielokanałową elektronikę oraz instrumenty: na fletach (sopranowym, altowym i basowym) gra Zofia Ilnicka, na skrzypcach Jakub Wosik, na wspomnianym portatywie i clavisimbalum gra sam Ryszard Lubieniecki, artysta recytuje też łacińskie teksty sprzed 600 lat – fragmenty traktatu przypisywanego Johannesowi Valendrinusowi, a pochodzące ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu wrocławskiego.

Ryszard Lubieniecki, Zofia Ilnicka i Jakub Wosik podczas prawykonania utworu "Opusculum Monacordale" Ryszard Lubieniecki, Zofia Ilnicka i Jakub Wosik podczas prawykonania utworu "Opusculum Monacordale"

Fragmentów utworu wysłuchaliśmy w audycji w towarzystwie samego kompozytora.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 16.12.2024

Godz. emisji: 15.00

dz/pg

Czytaj także

Eufonie. Hanna Kulenty: moja muzyka ewoluuje w stronę surrealizmu grawitacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2024 16:12
- Idąc do góry krętą drogą wiemy jaki jest cel, ale nigdy nie wiadomo, co wyskoczy zza zakrętu. Tak samo tutaj, jakaś przewidywalność jest, ale nigdy nie wiadomo jak ta muzyka się pokieruje. Tak jak bym była DJ'em swoich nastrojów i zmieniała je w zależności od tego, jak i kiedy chcę - mówiła w Dwójce Hanna Kulenty, jedna z bohaterek koncertu "Heroiny Muzyki Polskiej" na festiwalu Eufonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto lat Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2024 16:20
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej od 1924 roku zajmuje się popularyzowaniem współczesnej muzyki kompozytorskiej. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki. To najstarsze tego typu stowarzyszenie w Polsce. Właśnie o nim porozmawiamy w najbliższej audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń