"Erdada na taśmę" Eugeniusza Rudnika

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 16:02
Ostatnią przed dniem Wszystkich Świętych audycję z cyklu "Nowa Polska" poświęciliśmy Eugeniuszowi Rudnikowi. Wysłuchaliśmy jednego z jego ostatnich utworów – zrealizowanej dekadę temu "Erdady na taśmę".
Eugeniusz Rudnik podczas gali wręczenia nagrody  Człowiek ze złotym uchem podczas Festiwalu Soundedit  w Łodzi (2012 r.)
Eugeniusz Rudnik podczas gali wręczenia nagrody " Człowiek ze złotym uchem" podczas Festiwalu Soundedit w Łodzi (2012 r.)Foto: Marian Zubrzycki/Forum

W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin legendy SEPR (Studio Eksperymentalne Polskiego Radia) - technika, realizatora dźwięku i kompozytora-samouka, a także radiowca. Eugeniusz Rudnik był fenomenem swoich czasów!

W audycji przypomnieliśmy fragmenty ostatnich wywiadów Ewy Szczecińskiej z Eugeniuszem Rudnikiem, z kwietnia 2014 i z marca 2016 roku. W programie też jeden z ostatnich jego utworów - "Erdada" z z 2012 roku.

***

Eugeniusz Rudnik urodził się 28 marca 1932 roku w Nadkolu nad Liwcem w gminie Łochów. Współtworzył Studio Eksperymentalne Polskiego Radia. Z publicznym nadawcą był związany od 1955 roku. W latach 60. skomponował słynny utwór "Skalary" oraz pierwszy polski utwór kwadrofoniczny "Vox humana". Zrealizował ponadto dziesiątki dzieł, m.in. "Ekecheiriję" Krzysztofa Pendereckiego, skomponowaną na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Był pionierem muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce. Współpracował z Franco Evangelistim, a także z dziesiątkami twórców z kręgu muzyki i innych sztuk pięknych. Podejmował takie przedsięwzięcia, które kompozytorzy mający do dyspozycji komputery mogli realizować dopiero kilkadziesiąt lat później.

Eugeniusz Rudnik zmarł 24 października 2016 roku w Warszawie w wieku 84 lat.

Bolesław Błaszczyk, współautor książki "Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku", poznał bohatera naszej audycji jeszcze jako student wakacyjnych kursów dla młodych kompozytorów w Kazimierzu Dolnym w latach 90.

- Ścieżki poprowadziły mnie potem do Polskiego Radia jako muzyka orkiestry radiowej. W 2003 roku zebrałem się na odwagę i zapukałem do pracowni Mistrza na pierwszym piętrze, gdzie urzędował i tworzył swoje prace. Eugeniusz przesłuchiwał często swoje materiały na pełny regulator przy otwartych drzwiach i kusił przypadkowe osoby, aby usiadły na fotelu i wyraziły swoją opinię. I ja sobie wymarzyłem, że też bym chciał być na takiej audiencji - wspominał wiolonczelista i muzykolog na antenie Dwójki.


Posłuchaj
58:19 2022_10_27 22_00_35_PR2_Nowa_Polska.mp3 "Erdada na taśmę" Eugeniusza Rudnika (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 27.10.2022

Godzina emisji: 22.00

pg/kor

Czytaj także

"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
W pierwszą rocznicę śmierci Eugeniusza Rudnika zapraszamy do wysłuchania na reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze poświęconego pionierowi muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bolesław Błaszczyk: twórczość Eugeniusza Rudnika jest bardzo komunikatywna

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 10:00
- Biografia Eugeniusza Rudnika to dopiero początek badań nad jego życiem. Twórczość Rudnika ociera się o słuchowisko, teatr radiowy i reportaż. Wiele osób słucha jego dzieł z przyjemnością - mówił w Dwójce Bolesław Błaszczyk, współautor książki "Ptacy i ludzie".
rozwiń zwiń