Krzysztof Penderecki, Ikona światowej muzyki klasycznej, filar polskiego życia muzycznego, jedna z największych osobowości polskiej kultury XX i XXI pierwszego wieku po ciężkiej chorobie zmarł w niedzielę (29.03.2020 r.) rano w Krakowie w wieku 86 lat. Artyści, współpracownicy, przyjaciele jego odejście zgodnie nazywają niepowetowaną stratą.
Nie żyje Krzysztof Penderecki
Wiesław Ochman twierdzi, że w przypadku Krzysztofa Pendereckiego twierdzenie, że nie ma ludzi niezastąpionych to - jak to ujął - bzdura. Podkreśla, że muzyka zmarłego mistrza nie należała do najłatwiejszych, była może nie trudna, ale skomplikowana pod względem melodycznym, nie wystarczyło raz usłyszeć i wpadała do ucha, ale w przypadku śpiewaka, trzeba było cały czas patrzeć w nuty i być skoncentrowanym na tym, co się śpiewa. Choć podczas prób kompozytor był bardzo wyrozumiały dla muzyków.
Patrycja Piekutowska, skrzypaczka, też ocenia, że muzyka Krzysztofa Pendereckiego zmuszał słuchaczy do koncentracji i nie przypominała muzyki Mozarta, którą mógł podziwiać niezbyt wykształcony słuchacz. Ale ta muzyka budziła entuzjazm słuchaczy od kanady po Argentynę. - Wszędzie tam, gdzie ją graliśmy poruszała tak różnych słuchaczy, co świadczy, że była uniwersalna - mówi artystka. Podkreśla, że Krzysztof Penderecki, a miała możliwość odwiedzania go w domu, był bardzo rodzinny. Świata nie widział poza wnuczką, a z żoną Elżbieta niemal się nie rozstawali i przeżyli wspólnie ponad 50 lat, co nie jest takie częste w świecie artystycznym.
Jerzy Kornowicz, dyrektor „Warszawskiej Jesieni” zwraca uwagę, że Krzysztof Penderecki na przestrzeni twórczego życia pisał muzykę w różnych stylach i w jego dorobku twórczym można znaleźć różne etapy. Umiał pisać na każdy skład, nawet jazzowy, miał świetny kontakt z uczestnikami festiwali muzyki rockowej czy alternatywnej. Kompozytora odkrywają kolejne generacje słuchaczy. - Tych Pendereckich jest dzisiaj wielu, tylko brać co kto chce, czy Penderecki awangardowy, czy Penderecki romantyzujący, czy Penderecki od wielkich form, czy Penderecki, który daje ważne znaki kulturowe nie raz związane z polskością - mówi dyrektor.
Krzysztof Penderecki, serwis specjalny
Posłuchaj całej audycji okraszonej utworami Krzysztofa Pendereckiego oraz obszernymi fragmentami wywiadu, jaki przeprowadziła z mistrzem Magda Mikołajczuk. Krzysztof Penderecki opowiada o swej pracy, miłości do drzew, o rodzinie i współpracy z Colinem Greenwoodem z zespołu Radiohead.
***
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Anna Stempniak
Goście: Patrycja Piekutowska (uczennica Krzysztofa Pendereckiego, skrzypaczka), Jerzy Kornowicz (dyrektor Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”), Wiesław Ochman (Śpiewak)
Data emisji: 29.03.2020
Godzina emisji: 22.07
ag