Piotr Sałajczyk: obecnie skupiam się na muzyce polskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:00
- Gdy występuję, to mam ogromną tremę, taką czasem "graniczną". Wydaje mi się, że zagram jeszcze tylko ten jeden koncert i koniec, i zajmę się czymś innym, co nie powoduje takiego rozstroju nerwowego - mówił w Dwójce pianista Piotr Sałajczyk.
Piotr Sałajczyk
Piotr SałajczykFoto: PAP/Marcin Bielecki

 

Posłuchaj
89:28 2021_07_11 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Rozmowa z pianistą Piotrem Sałajczykiem (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

1200x660_-Piotr-Pławner,-Piotr-Sałajczyk_2.jpg
Pławner i Sałajczyk. Muzyka amerykańska na skrzypce i fortepian

Gościem audycji Cafe "Muza" był Piotr Sałajczak, solista i kameralista, ceniony za wykonania muzyki nowej i najnowszej oraz za popularyzację zapomnianych kart muzyki polskiej XIX i XX wieku. 

Jest laureatem Fryderyka 2018 za nagrania utworów kameralnych Mieczysława Wajnberga z Kwartetem Śląskim oraz nagrody "Orfeusza" za "wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej". Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i zagranicznych radiofonii. Ma też na swym koncie kilka albumów płytowych z mniej znanym repertuarem, m.in. kompletem utworów fortepianowych Juliusza Zarębskiego.

- Pomysł tego nagrania zrodził się w głowie pani Małgorzaty Polańskiej, szefowej wydawnictwa płytowego "Dux", która skontaktowała się ze mną i złożyła taką propozycję. Przyjąłem ją, z perspektywy czasu myślę, że lekkomyślnie, bo dopiero później okazało się, jak olbrzymia mnie czeka praca i jakie to jest wyzwanie. Nawet materiały nutowe były niekompletne - opowiadał w audycji Cafe "Muza" Piotr Sałajczyk.

- Bardzo wtedy pomógł mi prof. Daniel Golianek, z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który jest autorem książki o Juliuszu Zarębskim i jak się okazało, jako jeden z nielicznych posiada komplet materiałów nutowych. Potem zaczęła się żmudna praca, która doprowadziła do powstania tego albumu.

Zobacz także:

Piotr Sałajczyk jest absolwentem katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Józefa Stompla oraz salzburskiego Mozarteum w klasie Pawła Giliłowa. Zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich wykonawców swojej generacji. Niektórzy nazywają go nawet pianistą do zadań specjalnych. 

- Cały czas myślę o nowych wyzwaniach repertuarowych, czy o twórcach, w stronę których chciałbym się zwracać - mówił gość audycji. - Obecnie skupiam się na dwóch, oczywiście łączących się obszarach: muzyce współczesnej i szeroko pojętej muzyce polskiej.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

ProwadziłRóża Światczyńska

Gość: Paweł Sałajczyk (pianista)

Data emisji: 11.07.2021

Godzina emisji: 10.00

mw

Czytaj także

Jadwiga Rappé: bałam się kariery muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2021 12:40
- Z Krzysiem Lipką siedzieliśmy w oślej ławce w Warszawie na Bednarskiej, ponieważ on był z Łodzi, z głębokiej prowincji, a ja z Białegostoku, z głębokiej prowincji. Z góry było wiadomo, że jesteśmy beznadziejni. Do końca pierwszych zajęć - gościem Cafe "Muzy" była Jadwiga Rappé, wybitna śpiewaczka uhonorowana w tym roku Złotym Fryderykiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Kurzak: moja nowa płyta ukaże się po wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:00
- Już została nagrana, w całości będzie poświęcona Mozartowi, mam nadzieję, że album ukaże się po wakacjach. To będą jego najpiękniejsze arie operowe, a są one diabelnie trudne, z dużymi skokami interwałowymi - tak na antenie Dwójki o swej jeszcze niewydanej płycie mówiła Aleksandra Kurzak.
rozwiń zwiń