Sulamita Ślubowska - skrzypaczka, solistka, kameralistka. "Boję się zatrzymać"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 16:15
Wciąż się rozwija i poszukuje, czego efektem jest podróż między światem muzyki współczesnej a wykonawstwem historycznym. W niedzielnej audycji "Cafe Muza" gościmy Sulamitę Ślubowską. To skrzypaczka, solistka i kameralistka, ale przede wszystkim - muzyk. Zapraszamy do słuchania!
Sulamita Ślubowska - skrzypaczka i kameralistka, ale przede wszystkim muzyk
Sulamita Ślubowska - skrzypaczka i kameralistka, ale przede wszystkim muzykFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski
  • Sulamita Ślubowska to skrzypaczka urodzona w Jeleniej Górze.
  • Została doceniona na wielu prestiżowych konkursach muzycznych.
  • Artystkę przyjęto na okres próbny na stanowisko koncertmistrza w NOSPR w Katowicach.

Sulamita Ślubowska kształciła się w klasie prof. Szymona Krzeszowca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w której obecnie pracuje jako wykładowca akademicki, oraz w MDW – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien w klasie prof. Eszter Haffner. Swoje umiejętności artystyczne szkoliła również pod okiem takich wybitnych osobowości, jak Pierre Amoyal, Gidon Kremer, Maria Szwajger-Kułakowska, Pinchas Zukerman, Bomsori Kim czy Bartłomiej Nizioł.

Została doceniona na wielu prestiżowych konkursach muzycznych. Jest zdobywczynią m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini, I nagrody na X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Michała Spisaka, finalistką I Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego, uczestniczką 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W roku 2022 została nominowana do prestiżowej nagrody "Koryfeusze Muzyki Polskiej" w kategorii Odkrycie Roku.

"Lubię dużo pracować"

Sulamita Ślubowska zdradziła, że jej pracowitość i mnogość podejmowanych wyzwań nie jest niczym nowym w jej życiu. - Może boję się zatrzymać. Jest we mnie głód wiedzy czy napawania się tymi możliwościami, które dają skrzypce i repertuar, który wybrałam - powiedziała.

- Przez wiele lat grałam także na fortepianie. Uczyłam się w Zielonej Górze na dwóch głównych instrumentach. Jestem bardzo wdzięczna za to doświadczenie; chociażby innego spojrzenia na tekst np. podczas gry sonat z fortepianem - dodała.

Koncertmistrz

Skrzypaczka przyznaje jednak, że przyszedł czas określenia swojej dziedziny. - W swojej działalności chciałam uchwycić dużo rzeczy. Sama już czuję potrzebę tego, żeby się spriorytetyzować. Obrać główne człony tego, czym chce się zajmować i z czym być kojarzona - stwierdziła.

Niebawem artystka zadebiutuje w roli koncertmistrza NOSPR. - Zawsze marzyłam o tym, żeby być koncertmistrzem. Warunki, jakie oferuje NOSPR i jaką jest orkiestrą, to dla mnie wymarzone zadanie i propozycja. Nie musiałam się długo zastanawiać - dodała.

Samotność solistki

Sulamita Ślubowska powiedziała, że nowa rola jest dla niej miłą odmianą. - Po zagraniu wielu koncertów w roli solistki pozostaje poczucie samotności. Ćwiczy się samemu, próbuje się samemu, występuje się samemu. To życie w pojedynkę - podkreśliła.

- Kiedy jest się koncertmistrzem, to stoi się na pierwszej linii. Wszystko pięknie tam słychać i robi to niesamowite wrażenie - powiedziała Sulamita Ślubowska.

Jako solistka występowała z większością polskich zespołów symfonicznych, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Symfoniczną Opery Śląskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej, Podkarpackiej, Dolnośląskiej, Śląskiej, Lubelskiej, Poznańskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Staatstheater w Cottbus.


Posłuchaj
43:56 _PR2 (mp3) 2024_07_28-12-00-19.mp3 Sulamita Ślubowska o swojej karierze (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Sulamita Ślubowska (skrzypaczka)

Data emisji: 28.07.2024

Godz. emisji: 12.00

dz/wmkor

Czytaj także

Skrzypaczka Kaja Danczowska kończy 75 lat. "Granie to praca"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 14:00
- Granie to jest ciężka praca. Jeżeli ktoś w czasie tej pracy potrafi się uśmiechnąć, zamknąć oczy i chcieć podążać dalej, bo go to tak pasjonuje, tak ciekawi, to już wtedy ta praca może być rzeczywiście samą przyjemnością - mówiła w archiwalnym nagraniu Kaja Danczowska, która obchodzi jubileusz 75-lecia urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Sławek: cieszę się, jeśli mogę coś odkrywać [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 14:44
- Zawsze interesowała mnie historia. Zajmuję się historią polskich Żydów, Warszawy, getta warszawskiego. Te obszary były mi zawsze bliskie, przynajmniej od momentu, gdy miałam już jaką taką świadomość. Nie odczuwam tego jako jakieś wielkie obciążenie, że ta przeszłość cały czas się we mnie odzywa i mnie woła - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek.
rozwiń zwiń