Władysław Kłosiewicz - mistrz klawesynu, dyrygent i pedagog

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2024 10:00
Gościem dzisiejszej odsłony Cafe "Muza" jest Władysław Kłosiewicz - dyrygent, klawesynista i uznany interpretator muzyki dawnej. Emisja audycji potrwa do godz. 13.00, zapraszamy.
Władysław Kłosiewicz to zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981), Paryż-Dijon (1983) oraz ARD w Monachium (1984)
Władysław Kłosiewicz to zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981), Paryż-Dijon (1983) oraz ARD w Monachium (1984)Foto: Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Władysław Kłosiewicz to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej i Accademia Musicale Chigiana w Sienie. Ostatni uczeń Ruggero Gerlina (1899-1983), asystenta i najbliższego współpracownika Wandy Landowskiej. Zwycięzca międzynarodowych konkursów klawesynowych w Paryżu (1981), Paryż-Dijon (1983) oraz ARD w Monachium (1984). Występuje w wielu krajach, uczestnicząc w najważniejszych festiwalach i współpracując z najwybitniejszymi solistami i dyrygentami specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku. Od 1993 roku prowadzi orkiestrę barokową Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej, a od 2004 roku kieruje własnym międzynarodowym zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki dawnej Narol Baroque.

Jako dyrygent jest autorem opracowania i kierownikiem artystycznym pierwszej polskiej realizacji wszystkich dzieł scenicznych Claudia Monteverdiego, a także jego nieszporów Vespro della Beata Vergine, oper Rinaldo, Imeneo i Juliusz Cezar Georga Friedricha Haendla, jak również wielu innych dzieł operowych epoki baroku (w tym pierwszej w historii opery – Euridice Jacopo Periego z 1600 roku). W jego dorobku fonograficznym znajdują się m.in.: wszystkie utwory klawesynowe Louisa Couperina i Jeana-Philippe'a Rameau, partity i Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha (Fryderyk 2000), utwory Johanna Jakoba Frobergera, sonaty Domenica Scarlattiego oraz największe wydanie polskiej fonografii: komplet utworów François Couperina (13 CD, Fryderyk 2014).

W latach 1987-2004 profesor zwyczajny klawesynu i interpretacji muzyki barokowej w Universitaet fuer Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii; od 1981 roku prowadzi również wykłady na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Był jurorem międzynarodowych konkursów klawesynowych. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Pro Academia Narolense, która w w Konkursie na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską PRO PUBLICO BONO została wyróżniona Pierwszą Nagrodą w kategorii inicjatyw na rzecz polskiej kultury i dziedzictwa narodowego.

[źródło: Teatr Wielki - Opera Narodowa]

***

Na audycję Cafe "Muza" w niedzielę (8.09) w godz. 12.00-13.00 zaprasza Klaudia Baranowska.

pg/am

Czytaj także

Marek Toporowski: pomysłów na nowe nagrania mam sporo [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 13:01
- Nie miałem nawet czasu zorganizować przyjęcia urodzinowego, odbędzie się ono z pewnym opóźnieniem. Mam nadzieję, że ten jubileusz mnie zmobilizuje. Mam jeszcze kilka lat na to, aby dokonać wielu ciekawych nagrań. Pomysłów w każdym razie mam sporo - mówił w Dwójce Marek Toporowski, najwybitniejszy polski klawesynista, który tuż przed Wielkanocą obchodził okrągłe urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Mrowca - spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 14:00
– Lubię grać, i to jest chyba zawsze takim motywem przewodnim. Myślę, że chęć grania, chęć poszukiwania również tego, jak powinna brzmieć muzyka, powoduje to, że cały czas gdzieś się ruszamy, przemieszczamy, jesteśmy w różnych sytuacjach – mówiła w Dwójce Ewa Mrowca, ceniona klawesynistka oraz pedagog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Skrzeczkowski - tryumfator Musica Antiqua w Brugii. "Motywacją był brak życia koncertowego"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024 16:44
Gościem Magdaleny Łoś w audycji "Cafe Muza" był zwycięzca ubiegłorocznego konkursu w Brugii, pianista i klawesynista - Maciej Skrzeczkowski. Muzyk opowiedział m.in. o swoim zwycięstwie w konkursie. Przyznał, że odkąd zaczął uczyć się gry na klawesynie, udział w tym konkursie był jego marzeniem.
rozwiń zwiń