59:43 2020_10_04 10_00_02_PR2_Cafe_Muza.mp3 Konstanty Andrzej Kulka o swojej muzycznej drodze (Cafe "Muza"/Dwójka)
"To fizycznie nie mieści się w tym takcie, możesz sprawdzić, wziąć sobie samego Kulkę…" - poradziła Krzysztofowi Pendereckiemu Wanda Wiłkomirska, analizując z kompozytorem partyturę (film "Krzysztof Penderecki" reż. Krzysztof Zanussi, 1968).
W audycji spotkaliśmy się z Konstantym Andrzejem Kulką znakomitym polskim wirtuozem skrzypiec, solistą i kameralistą, ale również pedagogiem i profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jeśli czegoś "nie da się zagrać", to potwierdzi lub po prostu utwór wykona – on jeden – Konstanty Andrzej Kulka. Trudności techniczne są mu obce, czym zadziwiał świat od początku kariery, zdobywając jako siedemnastolatek wyróżnienie w Genui (Konkurs im. Paganiniego), wygrywając w Monachium (Konkurs Radiowy ARD). Wygrana, to jedno, uniesienie jej na młodych barkach, drugie.
- To był ciężki okres dla mnie - przyznał muzyk. - Zwłaszcza, że z powodu repertuaru, który w końcu miałem dosyć skromny, trzeba było zgadzać lub się nie zgadzać na zaproszenia różnego rodzaju impresariatów, które dotyczyły konkretnych pozycji - opowiadał. - Ten okres, kiedy musiałem się szybko uczyć nowych utworów był straszny dla mnie. Wiadomo, że pierwsze wykonanie, zwłaszcza w jakimś odpowiedzialnym miejscu, zawsze jest bardzo nerwowe. Jak to przeżyłem nie wiem, ale jakoś przeżyłem skoro tu siedzę - żartował.
Czytaj także:
Kulka: nie lubię udziwnień i pokazowego grania
Paganini oddałby mu swój smyczek?
W latach 1974-1981 zatrudniony był na etacie w Polskim Radiu. - To było bardzo miłe zadanie, to jasne. Miałem obowiązek nagrania określonej ilości minut w ciągu roku - opowiadał skrzypek. - Mieliśmy taki kwartet, gdzie był Jerzy Marchwiński na fortepianie, Roman Jabłoński na wiolonczeli, Stefan Kamasa na altówce.
Radiową historię przerwał stan wojenny. - Potem byłem tylko solistą Filharmonii Narodowej i dalej już uczelniany etap w Warszawie, po czym jeszcze byłem profesorem wizytującym Gdańską Akademię Muzyczną.
Gaba Kulka i Hubert Zemler w hołdzie zespołowi Kraftwerk [WIDEO]
W bogatej dyskografii artysty wiele miejsca zajmuje muzyka polska. Był pierwszym, po Isaaku Sternie, wykonawcą I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego, pod którego batutą prezentował go wielokrotnie. Szymanowski, Wieniawski, Karłowicz, Młynarski… i oczywiście wirtuoz wszech czasów Karol Lipiński!
Sześciopłytowy album z jego kompozycjami, to pozycja absolutnie obowiązkowa. Wielu z nas pamięta także zapierające dech nagranie Pór roku Vivaldiego, punkt odniesienia dla kolejnych interpretacji i nostalgiczny powrót do ukochanych płyt z dawnych lat.
Źródło: Międzynarodowe Kursy Muzyczne Łańcut/A. Vivaldi "Wiosna", wyk. prof. K. A. Kulka i "Łańcut String Quartet" 18.07.2017r.
Artystyczne życie Konstantego Andrzeja Kulki to także historia spotkań z legendarnymi dyrygentami, wielkimi muzykami i bogaty rozdział polskiej pedagogiki artystycznej. Ojciec Gaby Kulki, tak również był przedstawiany.
Więcej w rozmowie.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadziła: Magdalena Łoś
Gość: Konstanty Andrzej Kulka (wirtuoz skrzypiec, solista, kameralista, pedagog)
Data emisji: 4.10.2020
Godzina emisji: 10.00