Światowej sławy kompozytor Krzysztof Penderecki odszedł 29 marca 2020 roku, lecz z powodu pandemii uroczystości pogrzebowe odbędą się dopiero w tym roku. Artysta spocznie w panteonie narodowym w Krakowie.
Krzysztof Penderecki - wielki humanista
- To okoliczność ciągle jeszcze, pomimo dwóch lat, smutna, doniosła, dla całego świata muzycznego, nie tylko dla Polski - mówił Jurek Dybał. - Dla mnie osobiście Krzysztof Penderecki był wzorem do naśladowania, mentorem, ale też z dumą mogę powiedzieć, że przyjacielem, także muzycznym.
Dyrygent podkreślał, że Krzysztof Penderecki swoją życiową postawą wskazywał drogę wielu ludziom. - On pokazywał, jak być człowiekiem, humanistą, jak określić siebie w dzisiejszej dżungli świata, w którym doświadczamy coraz większej agresji, komercji.
Lusławice. Koncert przyjaciół
W przeddzień pogrzebu muzycy związani z kompozytorem planują artystyczne czuwanie. W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się wieczornica "Wymiary czasu i ciszy" w hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu.
- Zdecydowaliśmy się wspólnie z panią Elżbietą Penderecką na to, żeby odbyło się to właśnie w Lusławicach, a nie w Krakowie, bo Lusławice są miejscem wyjątkowym - są tam dwór, arboretum, ale przede wszystkim centrum muzyki, ten żywy pomnik profesora, który służy młodym artystom z całego świata. Tam złożymy Krzysztofowi Pendereckiemu muzyczny hołd w wykonaniu jego najbliższych międzynarodowych przyjaciół - zapowiadał Jurek Dybał.
<<< Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego. Transmisja w Dwójce >>>
Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Arto Noras (wiolonczela), Julian Rachlin (skrzypce), Sarah McElravy (altówka), Michel Lethiec (klarnet) czy Claudio Bohorquez (wiolonczela).
- Ja będę miał możliwość i wielki zaszczyt otworzyć koncert z orkiestrą stołecznego królewskiego miasta Krakowa Sinfoniettą Cracovią, która już przed prawie 30 laty - przy ogromnym wsparciu profesora Pendereckiego, ale może w największej mierze pani Elżbiety Pendereckiej - stała się orkiestrą miejską i zawojowała estrady całego świata w dużej mierze muzyką profesora. Wykonamy jego wspaniały utwór Sinfonietta No. 3. - mówił Jurek Dybał.
W programie koncertu znalazły się również: Preludium z Suity na wiolonczelę solo, Per Arto na wiolonczelę solo (polskie prawykonanie), Chaconne in memoriam Giovanni Paolo II (wersja na skrzypce i altówkę), Preludium na klarnet solo (wersja na flet), Serenata na 3 wiolonczele, Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian.
Zobacz wideo:
Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia
Jurek Dybał współpracuje z wiodącymi orkiestrami na całym świecie, m.in. z Wiener Kammerorchester, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Polską Orkiestrą Radiową. Jako dyrygent współpracował z tak wybitnymi solistami jak Gidon Kremer, Martin Grubinger, Katia i Marielle Labèque, Xavier de Maistre, Cameron Carpeneter, Lawrence Power, Erwin Schrott, Tomasz Konieczny oraz śpiewacy Wiedeńskiej Opery Narodowej.
Gość Dwójki jest też założycielem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - Poziom 320, który odbywa się w historycznej sali kopalni Guido w Zabrzu.
60:47 2022_03_27 10_00_04_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jurek Dybał o pożegnaniu Krzysztofa Pendereckiego (Cafe "Muza"/Dwójka)
Na swoim koncie ma szereg nagrań dokonanych dla słynnych wytwórni płytowych w Polsce i za granicą (m.in. DUX, Camerata, R.C.P.). Jest dwukrotnym laureatem prestiżowej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk. W latach 2010-2012 wykładał w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie. W ramach obchodów Roku Mahlerowskiego dostąpił zaszczytu zasadzenia Mahlerowskiej Róży w ogrodzie rodzinnego domu kompozytora.
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Marcin Majchrowski
Gość: Jurek Dybał (dyrygent, kontrabasista, szef Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich)
Data emisji: 27.03.2022
Godzina emisji: 10.00
mg