Pewna siebie i niezależna
Mickiewicz nazwał ją "królową tonów", wysławiał jej talent Goethe. Niezwykła, pewna siebie i niezależna, konsekwentnie pracowała nad stworzeniem wizerunku i zbudowaniem kariery. Od rozpoczęcia jej epokowej podróży po miastach Europy mija właśnie 200 lat - Maria Szymanowska jest bohaterką najnowszej książki w cyklu "Małe monografie" Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. W audycji spotkaliśmy się z jej autorką - Danutą Gwizdalanką.
Szymanowska postawiła ówczesne obyczaje na głowie
Autorka monografii pianistki opowiadała o bohaterce książki. - Dwieście lat temu 34-letnia kobieta, matka trojga dzieci, po rozwodzie, postanowiła wyruszyć w podróż po Europie. Według wersji oficjalnej grała koncerty, bo musiała pracować, aby utrzymać dzieci. Była córką zamożnych warszawskich browarników, obracała się w najlepszych sferach stolicy. Znakomicie grała na fortepianie, już przed nią były pianistki, które pochodziły z muzycznych rodzin, jak choćby siostra Mozarta. Ale to była zupełnie inna sytuacja, Szymanowska postawiła ówczesne obyczaje na głowie - podkreśliła Danuta Gwizdalanka.
Goethe i Rossini pełni zachwytów
Opowiadała o spotkaniach pianistki z ważnym postaciami świata kultury. - Pierwszą osobą, która się nią zachwyciła, był Johann Wolfgang von Goethe. Potem znalazła się w Paryżu, gdzie wywarła wielkie wrażenie na Gioacchino Rossinim. Zrobiła furorę w Londynie i w Petersburgu - zaznaczyła rozmówczyni Jakuba Kukli.
13:59 2023_05_23 16_31_08_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Maria Szymanowska - niezwykła pianistka europejskiej klasy i niezależna kobieta (Wybieram Dwójkę)
Komponowała, aby móc uczyć
Repertuar Szymanowskiej był bardzo zróżnicowany. Grała nie tylko dzieła Jana Sebastiana Bacha, Carla Marii von Webera i Wolfganga Amadeusza Mozarta, lecz także własne utwory. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad sto kompozycji fortepianowych, wśród których można znaleźć mazurki, nokturny, walce, preludia, etiudy i menuety. - Miała duże doświadczenie pedagogiczne, uczyła głównie dziewczęta. Komponowała, aby edukować, pokazywać, jak rozwiązywać pianistyczne problemy - mówiła autorka monografii.
Z muzyką styczność od dziecka
Maria Szymanowska, a właściwie Maria Wołowska (nazwisko odziedziczyła po mężu), przyszła na świat w Warszawie jako córka Franciszka Wołowskiego i Barbary z Lanckorońskich. Z muzyką miała styczność od dziecka - jej rodzice często organizowali w swoim domu koncerty kameralne, goszcząc m.in. kompozytorów Józefa Elsnera i Karola Kurpińskiego, niemieckiego pianistę Augusta Klengela, skrzypka Pierre’a Rode'a, a nawet słynną włoską śpiewaczkę operową Angelikę Catalani.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadził: Jakub Kukla
Gość: Danuta Gwizdalanka (autorka książki o Marii Szymanowskiej)
Data emisji: 23.05.2023
Godzina emisji: 16.30
mo