Maciej Skrzeczkowski - tryumfator Musica Antiqua w Brugii. "Motywacją był brak życia koncertowego"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2024 16:44
Gościem Magdaleny Łoś w audycji "Cafe Muza" był zwycięzca ubiegłorocznego konkursu w Brugii, pianista i klawesynista - Maciej Skrzeczkowski. Muzyk opowiedział m.in. o swoim zwycięstwie w konkursie. Przyznał, że odkąd zaczął uczyć się gry na klawesynie, udział w tym konkursie był jego marzeniem.
Maciej Skrzeczkowski - pianista i klawesynista
Maciej Skrzeczkowski - pianista i klawesynistaFoto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski
  • Maciej Skrzeczkowski to klawesynista i pianista.
  • W 2023 roku tryumfował w prestiżowym konkursie Musica Antiqua w Brugii, zostając jednym z jego najmłodszych laureatów.

Musica Antiqua odbywa się w Brugii od 1964 roku. Do jego wybitnych laureatów należą m.in. Christophe Rousset, Kristian Bezuidenhout, Dmitrij Sinkowskij, Jean Rondeau oraz and Justin Taylor. W ubiegłym roku do tego grona dołączył Polak - Maciej Skrzeczkowski. Jest jednym z najmłodszych triumfatorów tego konkursu.

Musica Antiqua w Brugii

Maciej Skrzeczkowski zdradził, że udział w prestiżowym konkursie Musica Antiqua w Brugii był jego celem. - To było moje marzenie od samego początku mojej przygody z klawesynem. Wydawało mi się jednak nieosiągalne. Już na wczesnym etapie edukacji klawesynowej zacząłem jeździć na różne masterclassy i słuchałem tam klawesynistów, których potem spotkałem na konkursie - zdradził.

- Byłem zachwycony ich grą, panowaniem nad instrumentem, wrażliwością, i wiedziałem, że przede mną bardzo długa droga, żeby osiągnąć taki poziom. Wydaje mi się, że też bardzo dużą częścią mojej motywacji do wzięcia udziału w tym konkursie był brak życia koncertowego - dodał muzyk.

Pandemiczne ograniczenia

W związku ze zmianami, jakie na organizatorach wymusiła pandemia, pierwszy etap konkursu odbywał się online. - Z jednej strony było to duże ułatwienie. Jednak o tyle utrudniło to przygotowanie, że podchodziłem po kilka razy do nagrania każdego utworu. Siłą rzeczy szukałem perfekcji. To podejście nie towarzyszyłoby mi, gdybym grał na żywo - przyznał Maciej Skrzeczkowski.

- Skupiłbym się na stronie muzycznej i przekazaniu emocji, które w tej muzyce są zawarte. Tutaj postawiłem na perfekcję i myślałem o wielu rzeczach, na które nie byłoby miejsca w innych okolicznościach. Nie jestem fanem takiej formuły - zaznaczył muzyk.


Posłuchaj
48:37 PR2 2024_08_04-12-00-05.mp3 Maciej Skrzeczkowski m.in. o tryumfie w konkursie Musica Antiqua w Brugii (Cafe "Muza"/Dwójka)


***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Maciej Skrzeczkowski (klawesynista, pianista)

Data emisji: 4.08.2024

Godz. emisji: 12.00

dz/wmkor

Czytaj także

Festiwal "Fortepian w kamieniołomie". "To zestawienie daje uskrzydlający efekt"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 17:56
Fortepian w kamieniołomie - pomysł wydawałoby się karkołomny. Chodzi przecież o instrument, który powstał z myślą o salonach, później salach koncertowych, ale nie występach plenerowych. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. O recitalach w kamieniołomach opowiedział w "Wybieram Dwójkę" Jan Tomasz Adamus - kierownik artystyczny tego wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Początki Adama Makowicza. "Ojciec w ramach rozliczenia za pracę otrzymał stary fortepian"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2024 09:58
Adam Makowicz to polski pianista jazzowy, który ma za sobą nagrania z czołówką wykonawców z Polski i ze świata. O swojej karierze i planach opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia. Artysta mówił m.in. o swoim dzieciństwie w czasie wojny i początkach przygody z fortepianem.
rozwiń zwiń