O skrzypcach zadecydował przypadek. Maria Machowska w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2025 15:40
Naukę gry rozpoczęła jako sześciolatka. Już dwa lata później wstąpiła w Rzymie w koncercie dla Jana Pawła II. Maria Machowska to znakomita skrzypaczka, laureatka prestiżowych nagród, koncertmistrzyni Sinfonii Varsovii oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej. W Dwójce opowiedziała o swoich początkach i miłości do instrumentu. 

- Mam ogromną wdzięczność wobec mojej mamy. To ona nauczyła mnie regularnej systematycznej pracy od małego. Moi rodzice nie byli muzykami. Jednak oboje jako dzieci uczyli się grać. Tata grał na skrzypcach, ale szybko się zniechęcił. Mama z kolei grała na fortepianie. Muzyka była więc zawsze obecna w naszym domu - mówiła w audycji Cafe "Muza".

Czytaj także:

Muzyczne początki Marii Machowskiej

- O skrzypcach w moim przypadku zdecydował przypadek. Naprzeciwko naszego mieszkania lokal wynajmowali studenci Akademii Muzycznej. Mieszkał tam wtedy Wojciech Hartman. Przez cały ten czas, czyli prawe od mojego urodzenia, słyszałam zza ściany skrzypce. Co więcej, byłam nawet na dyplomie Wojciecha - mówiła w Dwójce. - Co ciekawe, spotkaliśmy się po latach w orkiestrze. Wtedy mogłam mu podziękować z to, że podawał mi miłość do tego instrumentu - dodała.

"Coś, co sprawia mi radość" 

Grę na skrzypcach Maria Machowska zaczynała jako sześciolatka. - Wszystko stało się dość naturalnie. Szybko gra na skrzypcach zaczęła przynosić mi profity, takie jak fajne wyjazdy, w tym moją pierwszą zagraniczną podróż. Jako ośmiolatka zostałam zaproszona na koncert dla Jana Pawła II w Rzymie. Poczułam, wtedy, że jest to, co sprawia mi radość - opowidziała. 

Sukcesy młodej skrzypaczki szybko zostały nagradzania. W 2003 roku została laureatką III nagrody, nagrody dla najlepszej Polki oraz nagrody dla najmłodszej uczestniczki w grupie do 25 lat na Międzynarodowym Konkursie im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Rok później otrzymała I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Niccolò Paganiniego we Wrocławiu. W 2006 roku V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Leopolda Mozarta w Augsburgu. A w latach 2007 i 2012 otrzymała stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Młoda Polska".

Maria Machowska 

  • Ukończyła Ogólnokształcące Liceum Muzyczne im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Gry na skrzypcach uczyła się pod kierunkiem Mirosława Ławrynowicza.
  • Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie skrzypiec Konstantego Andrzeja Kulki.
  • W 2018 roku nadano jej stopień doktora sztuki na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Aspekt konstrukcji, barwy, ekspresji w transkrypcjach na skrzypce i fortepian dzieł Igora Strawińskiego. W 2021 roku otrzymała habilitację.
  • Od 2008 roku Maria jest koncertmistrzem Orkiestry Sinfonia Varsovia, wielokrotnie współpracowała jako gościnny koncertmistrz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.
  • W sezonie 2014/2015 objęła funkcję koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej.
  • Artystka poza działalnością koncertową zajmuje się również pedagogiką. Od 2012 roku jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia. Wykłada również w klasie skrzypiec Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadzenie: Agata Kwiecińska

Data emisji: 27.04.2025

Godz. emisji: 10.00

am/zch/kor

Czytaj także

Agata Kwiecińska i Aleksander Dębicz m.in. o roli muzyki klasycznej w karierze pianisty

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2025 13:22
Aleksander Dębicz to utytułowany pianista i kompozytor. Tworzy oryginalne programy oparte na muzyce klasycznej i improwizacji. Pasjonuje się także filmem, do którego również tworzy muzykę. W Dwójce zdradził m.in., że pomimo swojej aktywności na wielu polach ceni sobie muzykę klasyczną, która jego zdaniem odgrywa fundamentalną rolę w kształceniu muzycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Dębski w rozmowie z Björnem Schmelzerem. Filozoficzne i antropologiczne refleksje w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2025 10:00
rozwiń zwiń