Maciej Tworek: profesor Penderecki zdobywał serca młodych
Za nami szczególny koncert poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu, podczas którego miało miejsce światowe prawykonanie kompozycji "Postscriptum 8’37″≈8(.)6… in memoriam Krzysztof Penderecki" Rafała Janiaka. Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej dyrygował maestro Antoni Wit.
12:26 _PR2_AAC (gosc_2_Rafal_Janiak)_2020_12_07-09-32-39.mp3 W audycji opowiadamy o światowym prawykonaniu kompozycji "Postscriptum 8’37″≈8(.)6… in memoriam Krzysztof Penderecki" (Poranek Dwójki)
- Ta partytura jest hołdem złożonym Mistrzowi i jest "utworem biograficznym", w którym, jak w kinie, wątki z życia kompozytora przeplatają się z historią ojczystego kraju. Nie brak tu cytatów z jego muzyki - niektóre z pewnością będą od razu czytelne, inne zaś są głęboko przetworzone i zakamuflowane w gęstwinie dźwięków. 6 sekund to jeden rok z życia - 8’37” - 86 lat cennego czasu dla polskiej kultury - mówił Rafał Janiak.
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny
Nasz gość zdradził, że jest to najbardziej matematyczna z jego kompozycji. - Wierzę, że ta matematyka służy oddaniu głębokich emocji, które towarzyszyły mi w trakcie odejścia profesora Krzysztofa Pendereckiego. Na to wszystko, na tą biografię kompozytora trudno nie nałożyć naszej historii, i to się dzieje. Trudno mówić o Krzysztofie Pendereckim bez mówienia o polskiej historii, na którą był niejednokrotnie bardzo wrażliwy i odpowiadał swoją twórczością - mówił gość audycji.
Czytaj także:
Jak podkreślał Rafał Janiak, Antoni Wit i Krzysztof Penderecki to postaci fundamentalne dla jego muzycznego rozwoju, a jego kompozycje zostały docenione przez maestro. - Nie ukrywam, że moja partytura "Człowiek z manufaktury" od początku przypadła kompozytorowi do gustu. Później mieliśmy okazję spotykać się z Krzysztofem Pendereckim i z moimi innymi utworami. Bardzo dużo ciepłych słów usłyszałem na ich temat. Nawet małżonka profesora powiedziała mi, że Krzysztof Penderecki rzadko chwali kompozytorów, a zwłaszcza młodych kompozytorów, więc tym bardziej czułem z jego strony mentorskie wsparcie - opowiadał na antenie Dwójki.
W repertuarze koncertu - dostępnego od niedzieli na kanale YouTube Filharmonii Krakowskiej - znalazły się również dzieła zmarłego w Krakowie 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego: Epitaphium Artur Malawski in memoriam, VI Symfonia Pieśni chińskie, Agnus Dei z Polskiego Requiem i Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadził maestro Antoni Wit.
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Gość: Rafał Janiak (kompozytor, dyrygent, pedagog)
Data emisji: 7.12.2020
Godzina emisji: 9.30