Brigitte Gautier: żeby znów uczcić Herberta, trzeba mówić z innej perspektywy
08:57 _PR2_AAC 2020_09_18-16-12-26.mp3 Z Dursem Grünbeinem, laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta, rozmawia Dorota Gacek (Wybieram Dwójkę)
Jak zauważył Durs Grünbein, poezja Herberta jest poezją rozumu i uczucia, a "to rzadkie u poetów połączenie". - Herbert znalazł prosty sposób przemawiania do czytelnika, jego język przypomina język potoczny, wiersze zaczynają się od czegoś bardzo prostego, elementu wziętego z codzienności – opowiadał gość Dwójki.
Mówiąc o swoistości poetyckiego spojrzenia, Durs Grünbein wskazywał na szczególną umiejętność twórcy do podróżowania między epokami i miejscami. - Poeta nurkuje w głąb czasu. Poruszamy się w innym medium, istnieje tam ciągłość czasu i przestrzeni. Poeta może cofnąć się do starożytnego Rzymu, do średniowiecza, a nagle może trafić na róg współczesnej ulicy w Warszawie…
W rozmowie z Dursem Grünbeinem nie zabrakło również wspomnień o początkach jego literackiej drogi. - Zacząłem pisać w wieku 14 lat, jakieś historie o Indianach, jakieś kryminały. Pamiętam, jak miałem 17 lat i zabrałem się za pisanie pierwszych poważnych wierszy. Byłem zakochany w Rilkem, pisałem o przedmiotach, bo Rilke nauczył mnie patrzeć na przedmioty w nowy, jasny sposób.
Laureatami Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta byli dotąd: William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill oraz Agi Miszol.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Przygotowała: Dorota Gacek
Gość: Durs Grünbein (poeta)
Data emisji: 18.09.2020
Godzina emisji: 16.15