Paweł Huelle poleca Krúdyego, Sabaliauskaitė i Borchardta
10:18 _PR2_AAC_(Literackie_Witaminy)_ 2020_11_30-16-45-58.mp3 O swoich wyborach literackich mówił krytyk i historyk literatury prof. Przemysław Czapliński. (Poranek Dwójki/Dwójka)
- Książką wyjściową chciałbym uczynić ostatnią publikację Edwina Bendyka zatytułowaną znacząco "W Polsce, czyli wszędzie". Autor dobrze znany, publicysta, kulturoznawca, człowiek zainteresowany relacjami pomiędzy nowymi technologiami, a przemianami społeczeństwa, ale jego horyzonty są niesłychanie szerokie. Przy tym każda jego książka jest nieprawdopodobną skarbnicą wskazówek, rekomendacji, odniesień również innych książek ciekawie, świetnie zreferowanych. Otóż doniosłość książki Edwina Bendyka polega na tym, że właśnie podpowiada pytania, kryteria, kategorie, którymi musimy zacząć się posługiwać, które musimy wprowadzić do naszego myślenia i mówienia po to, żeby skontaktować się z teraźniejszością - mówił gość Dwójki.
Jak mówił profesor, Edwin Bendyk w całej swojej książce zwraca uwagę, na to, że niewystarczające, nieadekwatne, nieprzystające do rzeczywistości są wszystkie te koncepcje, które próbują ująć ją wyłącznie z jednej strony, np. tylko od strony ekonomicznej. - Rozwiązaniem poznawczym, a więc nie rozwiązaniem problemów, ale sposobem na zobaczenie wreszcie tychże problemów jest próba ujęcia łącznego, czyli takiego, które będzie uwzględniało kwestie polityczne, gospodarcze, kulturalne, biorące pod uwagę również kwestie środowiska naturalnego.
Czytaj też:
W obszarze podobnej tematyki nasz gość również poleca książki Geoffreya Parkera "Globalny kryzys" i Józefa Krzyka "Plagi, historia bez końca".
Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: prof. Przemysław Czapliński (krytyk, historyk literatury z Uniwersytety im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Data emisji: 30.11.2020
Godz. emisji: 16.45