- Historykowi jest łatwiej, bo ma dystans, czasami wielu tysięcy lat. Może popatrzeć na to ze stoickim spokojem - mówiła o wydarzeniach ostatnich miesięcy Monika Milewska, która jest między innymi pracownikiem dydaktycznym w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. - Na początku pandemii, podczas tego strachu, który nami zawładnął, napisałam wiersz. - podkreśliła. - Był pisany z historycznej perspektywy, o karnawale, którym powróciła ta dawna wygnana królowa - zaraza.
Rewolucja francuska. Chleby równości i awanse rzeźników
Autorka wnikliwej analizy Rewolucji Francuskiej w książce "Ocet i łzy" jest w trakcie pisania kolejnej pozycji historycznej. - Ten rok jest poświęcony związkom jedzenia i ideologii w Polsce Ludowej. Przez kilka miesięcy zbierałam materiały do tej książki - zaznaczyła. - Teraz miałam je skonsumować. To jest rodzaj książkowego kanibalizmu, kiedy jedna książka pożera inne teksty, karmi się nimi, buduje się - opisywała proces twórczy autorka. - Książka zamknęła mnie w domu i jednocześnie zrobiła to zaraza. I te rzeczywistości zaczęły dialogować w bardzo niezwykły sposób - dodała.
[ZOBACZ TAKŻE] "Moja powieść zbudowana jest jak falowiec" >>>>
Codzienność w czasach pandemii nawiązała do analizowanych przez Monikę Milewską archiwaliów. - Piszę o rynku niedoboru, piszę o kolejkach, o pustych półkach. I nagle te puste półki pojawiły się na ekranach telewizorów. Może nie dotyczyło to Polski, ale sytuacja była rzeczywiście nadzwyczajna. A kolejkę obserwowałam dzień w dzień z okna - opowiadała. - Czułam się uprzywilejowana, że mogę obserwować przedmiot moich badań, który jakby się wydawało, dawno zniknął.
Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl
Monika Milewska jest dramaturgiem, poetką, bajkopisarką i tłumaczką. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Etnologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. Za książkę "Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne" była nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003. Jest także autorką "Podróży na Księżyc" - Dwójkowego słuchowiska, które zdobyło Wielką Nagrodę XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
***
Tytuł audycji: Literackie witaminy
Prowadziła: Dorota Gacek
Gość: dr Monika Milewska
Data emisji: 3.06.2020
Godzina emisji: 16.45