Zobacz wideo
Krzysztof Herdzin wydał 21 autorskich płyt, na swoim koncie ma udział w nagraniu ponad 200 albumów. W jego twórczości klasyka idzie pod rękę z jazzem, muzyką filmową i popem. Na początku lat 90. do swoich zespołów zaprosili go nestorzy polskiego jazzu: Jan Ptaszyn Wróblewski i Zbigniew Namysłowski. Współpracował m.in. z Anną Marią Jopek, Marylą Rodowicz i Edytą Geppert. Jest autorem orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu "Marzyciel", laureatem Fryderyka 2012 w kategorii najlepszy kompozytor/aranżer jazzowy. Powołał do życia Krzysztof Herdzin Trio, prowadzi też własny big-band.
Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>
Krzysztof Herdzin: improwizacja jest obecna w historii muzyki
Gdy nie nagrywa lub nie koncertuje – zajmuje się działalnością naukowo-edukacyjną. Jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, doktorem sztuk muzycznych i wykładowcą tej uczelni. Ponadto w radiowej Dwójce prowadzi audycję "Kalambury z partytury". – Każda możliwość prezentowania w mediach muzyki, która mnie inspiruje i zachwyca, to prawdziwa wygrana na loterii i zawsze z wielką radością przyjmuję zaproszenie do radia – podkreśla.
"Kalambury z partytury" - muzyczna audycja autorska Krzysztofa Herdzina >>>>
Spotkanie z artystą w ramach "Domówki z Dwójką" inspirowane był pojawieniem się na rynku płyty "Impressions on Paderewski" (premiera 6 listopada) z jazzowymi improwizacjami Krzysztofa Herdzina na temat najpiękniejszych utworów Ignacego Jana Paderewskiego. Jaki jest Paderewski Herdzina? Na pewno uniwersalny, chwilami zawadiacki, grany z pasją, humorem i zaskakująco aktualny – tematy sprzed ponad stu lat okazały się wdzięcznym tworzywem do snucia wartkich opowieści z odniesieniami do współczesności.
Do wysłuchania koncertu zaprasiliśmy 14 listopada (sobota) po godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.