- Za nami kolejna transmisja z XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
- Tym razem była to wersja koncertowa opery "Paria" Stanisława Moniuszki.
- Na scenie znakomici soliści, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego.
- W przerwie koncertu wysłuchaliśmy rozmowy Michała Dębskiego z artystami. Jego gośćmi byli: skrzypek i dyrygent Fabio Biondi, bas Aleksey Bogdanov i tenor David Astorga.
Pewnego rodzaju melancholia
Fabio Biondi opowiedział o prezentacji ostatniej opery Moniuszki. - Dla mnie "Paria" potwierdza wiele moich przeczuć, które kumulowałem w sobie przez ostatnie lata, zaczynając od naszej pracy nad "Halką", poprzez inne produkcje i w końcu docierając do ostatniej opery Moniuszki. To co w niej odnalazłem, to pewnego rodzaju melancholia, która towarzyszyła Moniuszce pod koniec życia. Opera nie okazała się sukcesem, był tym bardzo rozczarowany - stwierdził.
Te same odcienie co u Dostojewskiego
Dyrygent mówił o idei "Parii". - Opera nie odniosła sukcesu, ponieważ Moniuszko po raz pierwszy próbował nieco zdystansować się od kontekstu społecznego i historii Polski. Jest to duży eksperyment dla niego, ponieważ Moniuszko opuszcza jakby swoje terytorium. Jest to rodzaj dziwnej i wyrafinowanej mieszanki czegoś, co prawdopodobnie powstało na wskutek wyobrażeń Moniuszki o Indiach i niezwykle nostalgiczną podróżą we wschodnim kierunku. Mówię mojemu zespołowi, że odnalazłem w tej muzyce tę samą melancholię i malarskość, na które pozwala nam literatura. Na przykład Dostojewski potrafił ująć te same odcienie. I to jest dla mnie fantastyczne, bardzo ekscytujące - podkreślił Fabio Biondi.
20:00 2023_08_25 21_20_08_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 "Chopin i jego Europa" 2023. "Chopin i jego Europa" 2023. Fabio Biondi: "Paria" Moniuszki to opera przepełniona melancholią (Letnia promenada/Dwójka)
Trudno umiejscowić muzykę Moniuszki
Aleksey Bogdanov przyznał, że jest to jego pierwsze spotkanie z muzyką Moniuszki. - Bardzo trudno jest ją umiejscowić, ponieważ zawiera w sobie elementy francuskiej wielkiej opery, elementy bel canto. Są w niej motywy słowiańskie, odrobinę motywiki Czajkowskiego. Ma też trochę wagnerowskiej orkiestracji. Ma w sobie trochę wszystkiego. Wspaniale jest po raz pierwszy zetknąć się z kompozytorem, ponieważ trzeba poznać jego styl, gramatykę, sposób frazowania - zaznaczył.
Nie można być tylko dobrym lub tylko złym
David Astorga opowiedział o postaci Idamora. - On jest dla mnie nieco monochromatyczny, zawsze jest tym dobrym człowiekiem oraz ofiarą systemu społecznego w Indiach. To jest dla mnie problematyczne w tej roli, ponieważ wiem, że ludzie mają w sobie dobre i złe cechy. Ta dwoistość jest nam bliska. Nie można być tylko dobrym lub tylko złym, a Idamor jest po prostu dobry. Jego partia jest napisana w taki sposób, aby zawsze był anielski, eteryczny. Mogę więc powiedzieć, że nie da się znaleźć prawdziwego wcielenia Idamora - stwierdził rozmówca Michała Dębskiego.
***
Program:
Stanisław Moniuszko Paria - opera w trzech aktach z prologiem
Wykonawcy: Marta Torbidoni (sopran), David Astorga (tenor), Germán Olvera (baryton), Aleksey Bogdanov (bas), Matheus Pompeu (tenor), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europa Galante, dyr. Fabio Biondi
(Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa - transmisja z Teatru Wielkiego-Opery Narodowej)
Niedoceniona opera "Paria" Stanisława Moniuszki
O operze na antenie Dwójki mówił Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa", zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. - Fabio Biondi to znawca sztuki wokalnej, od najwcześniejszej do dzieł XIX-wiecznych. Samego Stanisława Moniuszkę Biondi porównuje do największych włoskich kompozytorów, powierzyłem mu obsadę opery "Paria" - powiedział.
Od klasycyzmu do współczesności
W programie festiwalu: Wirtuozi fortepianu, znakomita kameralistyka, koncerty symfoniczne i "nie po raz pierwszy" opera w wersji koncertowej. Muzyka polska od klasycyzmu do współczesności, wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje. Wykonawstwo historyczne i współczesne na najwyższym poziomie, artyści wybitni, ale też kontrowersyjni: Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Anne Sofie von Otter… i wielu innych.
Prawie wszystkie koncerty na antenie Dwójki
W tym roku w antenowej ofercie Programu 2 Polskiego Radia znajdzie się aż 21 z 24 koncertów festiwalu, z czego na żywo nadanych zostanie dziewięć wydarzeń. Do 1 września na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć aż 15 koncertów.
Organizatorem 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl.
.
***
Tytuł audycji: Letnia promenada
Prowadziła: Róża Światczyńska
Rozmawiał: Michał Dębski
Data emisji: 25.08.2023
Godzina emisji: 21.20
mo