Tomasz Konior: architekt nie ma pełnej swobody twórczej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 13:00
- Staram się otwierać na różne sugestie przy projektowaniu. Jestem otwarty na rozmowę i dialog, architektura łączy mnóstwo specjalizacji, to złożona dyscyplina. Inaczej projektuje się szpital, a inaczej salę koncertową. Trzeba pamiętać, że będą one służyć ludziom długie lata - mówił na antenie Dwójki Tomasz Konior, jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich architektów, pasjonat miasta i muzyki klasycznej, a także autor projektu przebudowy Biblioteki Narodowej.

Oglądaj wideo:

(YouTube Programu 2 Polskiego Radia)

Estetyka to tylko jedno z kryteriów oceny budynku 

Architekt mówił o odczuciach estetycznych. - Gdy widzę brzydki budynek, to myślę, że coś poszło nie tak. Ważna jest świadomość budowania wśród inwestorów i użytkowników. Architekt nie ma pełnej swobody twórczej, projekt jest środkiem, a nie celem samym w sobie. Budynki oceniam jako dobry lub zły, a nie ładny czy brzydki. Estetyka jest jednym z kryteriów, chciałbym, żeby architektura była piękna, ale nie zawsze się to udaje. Jestem entuzjastą miasta, architektura ma być jego częścią - stwierdził.

Toskania cała w symbiozie

Gość Dwójki opowiadał także o swej fascynacji Toskanią. - Tam miasta są w symbiozie z krajobrazem, nic go nie zakłóca, wszystko do siebie pasuje. Budynek ma być w relacji z otoczeniem, a współczesna architektura stworzyła trend budynków osobnych, w których najważniejsze jest ego projektanta - podkreślił.

Dodał, że jeżeli budynek stanowi szczególną wartość, to uzasadnia jego wyróżnienie od otoczenia. - Atmosfera przestrzeni to jedna z największych wartości miasta i tkanki urbanistycznej. Wpisuje się w nią dobrze budynek Giełdy Papierów Wartościowych Warszawie, ale to powinno się oceniać po dekadzie od powstania obiektu - zaznaczył.

Muzyka Góreckiego w najgłębszych pokładach wrażliwości

Tomasz Konior mówił również o swej muzycznej pasji. - Miałem przyjemność poznać Henryka Mikołaja Góreckiego, wtedy nie znałem jego twórczości, to stało się dopiero potem. Byłem na prawykonaniu IV symfonii w Londynie. Muzyka Góreckiego trafia w najgłębsze pokłady mojej wrażliwości. W pracy doktorskiej postanowiłem zająć się wpływem przestrzeni wokół na budynki przeznaczone do wykonywania muzyki. Opera w Oslo, filharmonia w Paryżu świadczą o tym, że tam idziemy nie tylko na koncert - przyznał.


Posłuchaj
58:51 2022_02_05 12_00_09_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Tomasz Konior: architekt nie ma pełnej swobody twórczej (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Tomasz Konior jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, ukończył także studia podyplomowe z konserwacji zabytków na Politechnice Śląskiej. W 2019 roku obronił pracę doktorską "Ewolucja przestrzeni publicznej w budynkach dla muzyki". 

Od 1995 prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio. Współautor m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej "Symfonia" w Katowicach, które otrzymało tytuł Nagrody Roku SARP 2008 oraz nagrodę Międzynarodowej Unii Architektów (UIA) - Award For The Most Friendly And Accessible For All Public Project.

W 2007 roku został pierwszym polskim laureatem Leonardo Award – International Biennale of Young Architects w Mińsku. W 2008 roku wraz z zespołem Konior Studio wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, której realizację ukończono 1 października 2014 roku.

Czytaj też:

Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, gdzie w kadencji 2012–2015 pełnił funkcję Przewodniczącego Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych przy Zarządzie Głównym SARP. Członek i współzałożyciel Instytutu Współczesnego Miasta oraz Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Tomasz Konior był również autorem projektu przebudowy Biblioteki Narodowej. - Byliśmy wzajemnie otwarci na swoje argumenty, to były zawsze rozsądne decyzje, a nie zgniły kompromis dla świętego spokoju. Rozbieżności dotyczyły oświetlenia, poziomu rzeczy, które się widzi. Światła słonecznego biblioteki nie kochają, wielką zasługą Tomasza Koniora jest to, że każdy z nas może znaleźć miejsce, również biorąc pod uwagę oświetlenie - mówił niegdyś na antenie Dwójki Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Tomasz Konior (architekt)

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 12.00

mo

Czytaj także

Daniel Wyszogrodzki. The Rolling Stones i dzieciństwo na 500 stron

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 13:00
- Straciłem dwa lata życia na medycynie, to bardzo szlachetny zawód, ale nie dla mnie. Jestem jedynym nielekarzem w rodzinie lekarzy. Z medycyny uciekłem na psychologię, bo tam było miło. Ale już na studiach dużo pisałem - do "Radaru", do "Magazynu muzycznego" - a po latach zrobiłem doktorat z literaturoznawstwa - mówił w Dwójce Daniel Wyszogrodzki - dziennikarz muzyczny, tłumacz i pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Ciunelis: staram się być normalną aktorką

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 13:00
- Jurek Kamas mówił o mnie "Maria Ciunelis od ról beznadziejnych". Załamałam się i zapytałam, dlaczego mi taki przydomek nadał, czy ja tak okropnie gram? A on mówi: nie, to jak Tadeusz Juda od spraw beznadziejnych. Jak ktoś nie wie, co zrobić z rolą, to myśli "obsadźmy Ciunelis, ona coś wymyśli" - gościem Roberta Mazurka w audycji "Mazurek słucha" była aktorka, scenarzystka i reżyserka Maria Ciunelis.
rozwiń zwiń