Keiji Haino gościem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2024 13:34
Ikona i czołowa postać japońskiego undergroundu oraz szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej - Keiji Haino przedstawi w "Nocnej Strefie" swoją wizję pokoju i własną, radykalną koncepcję sztuki dźwięków.
Keiji Haino to ikona i czołowa postać japońskiego undergroundu oraz szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej.
Keiji Haino to ikona i czołowa postać japońskiego undergroundu oraz szeroko pojętej muzyki eksperymentalnej.Foto: Damian Dragański (Avant Art Festiwal)

Z Keijim Haino spotkałem się w Warszawie podczas Festiwalu Avant Art. Był jak zwykle odziany w czerń. Na nosie ciemne okulary. Długie siwe włosy, w ręku czarna laseczka. Gdy już włączyłem mikrofon, Keiji Haino zaczął od wygłoszenia dość zaskakującego, kilkunastominutowego oświadczenia dotyczacego pokoju.

- Poważnie zastanawiam się nad pokojem na świecie. Być może moja koncepcja jest nieco dziwna i niemożliwa do zrealizowania. Ale mówię to ze swojej perspektywy, Keijiego Haino, który żył dłużej niż ktokolwiek inny (sic!) - tak zaczęła się ta pełna ironii i nieraz dość radykalnych stwierdzeń rozmowa. Dalej krążyła wokół najróżniejszy tematów: instrumentów, płyt, zwierząt, sposobów słuchania muzyki oraz improwizacji.

Keiji Haino i Krzysztof Dziuba w Warszawie. Keiji Haino i Krzysztof Dziuba w Warszawie/ PR2

"Kiedy gram, chcę więcej i więcej"

- Kiedy gram, chcę więcej i więcej. Nie wystarczy, że coś zabrzmi. Świadomość musi głęboko przenikać dźwięk. Dlaczego chcemy przechodzić od jednego dźwięku do kolejnego? Dzieje się tak dlatego, że nie jesteśmy zadowoleni z pierwszego. Kiedy rozejrzymy się dookoła, to zrozumiemy, że pozostawanie w tym samym miejscu nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Dlatego mamy potrzebę zmiany, czy to w górę, czy to w dół itd. Muzyka nie jest idealna, czyż nie? - mówił w Dwójce.

Całej rozmowy będzie można posłuchać w poniedziałkowej "Nocnej Strefie", w której zabrzmią też najróżniejszej nagrania z przepastnej dyskografii Keijiego Haino. Czy jesteście gotowi? Trzymajcie się mocno!

***

Na audycję Nocna strefa w poniedziałek (25.11) w godz. 23.00-1.00 zaprasza Krzysztof Dziuba.

krzysztof dziuba/zch

Czytaj także

"Warszawa" - polsko-irlandzki hołd dla japońskiego ambientu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 01:00
"Warszawa" Alberta Karcha i Garetha Quinna Redmonda, czyli list miłosny do japońskiego ambientu i Marka Hollisa. Płyta, która pewnie nie powstałaby, gdyby nie nasze nocne spotkania przy radioodbiorniku. To niezwykle satysfakcjonujące, gdy przekonujemy się o sile radia i jego mocy nawiązywania przyjaźni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moc tysiąca słońc

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 15:00
Każdego ranka na wschodzie budzi się kobieta. Zanim wyruszy w podróż po niebie z płonącą pochodnią w dłoni, naciera skórę ochrą, która rozsypując się barwi chmury na czerwono. Tak o wschodzie słońca opowiadają australijscy Aborygeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olgierd Dokalski - cybernetyka, Tatarzy i improwizacja

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 01:00
Zakręty historii, Targowica, Mekka, cybernetyka, wykładowcy w mundurach, programowanie, kryzysy twórcze i duchowe olśnienia - w rozmowie z Olgierdem Dokalskim poruszyliśmy mnóstwo arcyciekawych kwestii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychodelia i tradycja, nieodparte przyciąganie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 07:00
Artyści, którzy na swój sposób łączyli psychodeliczność z elementami tradycji - bohaterami dzisiejszej Nocnej Strefy będą min.: poeta maloyi z Reunion Alain Péters; filozof, etnomuzykolog, dziennikarz i prekursor kameruńskiej elektroniki Francis Bebey; jeden z ojców anatolijskiego rocka Erkin Koray; jugosłowiański alchemik gitary Branko Mataja oraz niepokorny, algierski zespół Raïna Raï.
rozwiń zwiń