Brzmienia spoza utartych szlaków. Spotkanie z Jakubem Ziołkiem

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2025 18:00
W Nocnej Strefie znajdujemy się gdzieś pomiędzy gatunkami, a punkt odniesienia na mapie świata ustawimy na kraje Afryki i Brazylię, by sprawdzić, na jak różne sposoby można myśleć i mówić o sensach, które niesie muzyka. Naszym gościem jest Jakub Ziołek, kompozytor, gitarzysta, ale też multiinstrumentalista, producent muzyczny i wokalista, znany z grup Alameda, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, T’ien Lai i Jantar, działający solo jako Stara Rzeka i ERVA, autor muzyki teatralnej i tekstów.
Audio
  • Hanna Szczęśniak i podróż między gatunkami (Nocna strefa/Dwójka)
Kuba Ziołek - multiinstrumentalista, kompozytor i producent, a z wykształcenia filozof
Kuba Ziołek - multiinstrumentalista, kompozytor i producent, a z wykształcenia filozofFoto: Ela Schulz

Jakub Ziołek, przez lata związany z Bydgoszczą, od pewnego czasu mieszka w Warszawie. Pracuje właśnie nad kolejną płytą Starej Rzeki, a swoje przedpremierowe nagrania przyniósł do studia Dwójki! Słuchamy też innych brzmień, które wychodzą ostatnio spod palców artysty i sprawdzamy, jak zmieniło się jego podejście do tworzenia i rozumienia tego, co robi i tego, po co sięga.

Rozmawiamy o sile piosenki i muzyki popularnej, o tym jak tworzyć muzykę, która może zawładnąć sercami ludzi, o otwarciu na brzmienia spoza utartych ścieżek, o refrenie jako formie zaprowadzania porządku i wyrażania sprzeciwu, o muzyce klubowej jako tej, która niesie zmianę i zaskoczenia, o przemianach i o tym jak to jest wrócić do projektu, który ostatnio tworzyło się dekadę temu.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Gość: Jakub Ziołek

Data emisji: 29.04.2025

Godzina emisji: 23.00 

Czytaj także

Punk, muzyka wiejska i dryfujące Odpoczno

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 06:00
Długo trzeba było czekać na następczynię intrygującego debiutu Odpoczna, zespołu, który czerpie z muzyki opoczyńskiej, środkowopolskiej i na tej bazie buduje wypowiedź całkowicie autorską. Pandemia to oczywiście tylko jedna z przyczyn, wcale nie najważniejsza. Odejście wokalistki Joanny Gancarczyk wstrząsnęło zespołem, który musiał wymyślić się na nowo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dryf" Odpoczno

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 10:00
Pierwsza nagroda i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2022.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radical Polish Ansambl – nierozpoznana wieś

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2024 09:00
Nie czas i miejsce na fałszywą skromność, trzeba rzecz nazwać wprost. Radical Polish Ansambl i całe, niewielkie środowisko skupione wokół hasła Radykalna Kultura Polska to najważniejsze zjawisko w polskiej muzyce ostatnich lat. Nie folkowej, wiejskiej, czy ludowej. Muzyce polskiej po prostu.
rozwiń zwiń