Muzyka irańska tradycyjna i poszukująca
Ostatnia aktualizacja:
10.02.2026 14:00
Muzyka irańska bywa opowiadana jak czarno-biała bajka: w wersji rządu – wolna i pielęgnowana, w narracji części artystów i Zachodu – niemal całkowicie zakazana. Prawda zwykle ginie między tymi skrajnościami. Muzycy mają dość politycznych etykietek, ale w ich dźwiękach i tak pulsuje krytyka, niedopowiedzenia i mrok epoki. W Nocnej Strefie Magda Tejchma wskaże przykłady, jak układana jest zróżnicowana muzyczna mozaika.
Fragment okładki Safir, Otagh BandFoto: mat. promocyjne
Mówienie o muzyce w Iranie obarczone jest tendencjami do popadania w skrajności, zarówno jeśli chodzi o oficjalną, wybielającą narrację irańskiego rządu jak i (choć zdecydowanie rzadziej) pochodzącą od samych muzyków, przedstawiających sztukę jako niemal zakazaną.
Sami artyści są już często zmęczeni przypisywaniem im przez zachodnich dziennikarzy nieustannych polityczych konotacji w sztuce. Jednak krytyka rządów ajatollahów pojawia się w ich muzyce chociażby podskórnie, wykorzystując różne konteksty, mroczny klimat lub niedomówienia.
Tym razem przyjrzymy się różnej muzyce perskiej, powstałej zarówno w Iranie jak i poza nim, przed i po rewolucji, w programie m.in. Mohammadreza Shajarian, Kourosh Yaghmaei, Mohammad Mostafa Heydarian, Mahsa Vahdat & Kronos Quartet, Ahmad Ebadi, Sote, Bijan Chemirani & Shadi Fathi, Golha Project, Otagh Band, This Is Tehran?
***
Tytuł audycji: Nocna strefa
Prowadzi: Magda Tejchma
Data emisji: 10.02.2026
Godzina emisji: 23.00