Cerys Hafana i walijska harfa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 16:00
Cerys Hafana - walijskie objawienie. Urodzona w 2001 roku kompozytorka i multiinstrumentalistka, której głównym narzędziem wyrazu jest "telyn deires", trzystrunowa harfa, będąca narodowym instrumentem Walii.
Cerys Hafana
Cerys HafanaFoto: Cerys Hafana
Cerys wykonuje kompozycje na pograniczu tradycji i własnej twórczości, szuka także starych tekstów w archiwach i tworzy do nich własne melodie, układa własne utwory zakorzenione w walijskiej tradycji, ale przełamane nowoczesnym folkowym brzmieniem, gdzieniegdzie subtelną elektroniką.
W jej muzyce stare walijskie psalmy czy szkockie pieśni zyskują niepowtarzalny i magiczny klimat. Cerys Hafana jest postacią niewątpliwie przyciągającą uwagę, pomimo młodego wieku o wielkiej świadomości muzycznej i artystycznej, jej album "Edyf" z 2022 roku został uznany przez Guardian za jeden z 10 najlepszych folkowych albumów w Wielkiej Brytanii, od tamtego czasu koncertuje w całej Europie, m.in. na WOMAD, Reeperbahn, Other Voices czy Transmusicales, w przyszłym tygodniu wystąpi także podczas targów Womex 2024 w Manchesterze.
W audycji posłuchamy koncertu Cerys Hafany z tegorocznego festiwalu w Rudolstadt, a także krótkiego wywiadu z artystką.
YouTube, Cerys Hafana
W "Nocnej streie" także: zajrzymy po sąsiedzku do Irlandii - zaśpiewa Macdara Yeates z Dublina; idąc tropem harfy: seperewa, czyli harfa Akan i Ashanti z Ghany - Osei Korankye "Seperewa of Ghana: 3mmer3 Nhyina Ns3", vintage maloya słynnego Alaina Petersa, Lagos Thugs, Zanmari Baré - Ofisyèl i inni.
***

Na audycję Nocna strefa we wtorek (15.10) o godz. 23.00 zaprasza Magdalena Tejchma.

Czytaj także

Sourdure i hybrydowa Oksytania

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 17:00
„De Mòrt Viva” to miejsko-wiejski psychofolk, w którym Ernest Bergez przygląda się francuskiej Oksytanii. Snuje współczesną opowieść o miejscu, w której splatają się zarówno brzmienia skrzypiec, liry i trąbek, ale też bitów i syntezatorów.
rozwiń zwiń