Psychodelia i tradycja, nieodparte przyciąganie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 07:00
Artyści, którzy na swój sposób łączyli psychodeliczność z elementami tradycji - bohaterami dzisiejszej Nocnej Strefy będą min.: poeta maloyi z Reunion Alain Péters; filozof, etnomuzykolog, dziennikarz i prekursor kameruńskiej elektroniki Francis Bebey; jeden z ojców anatolijskiego rocka Erkin Koray; jugosłowiański alchemik gitary Branko Mataja oraz niepokorny, algierski zespół Raïna Raï.
BaBa ZuLa
BaBa ZuLaFoto: Can Erok/mat. pras./Skrzyżowanie Kultur

Ponadto muzyka tradycyjna Epiru, która bez dodatkowych zabiegów artystycznych stawia nas na granicy jawy i snu, o czym przekonamy się słuchając klarnetu Petrosa Loukasa Chalkiasa czy skrzypiec Alexisa Zoumbasa. Stamtąd, na przedmieścia Aten przeniesie nas jeden z najbardziej magnetycznych głosów rebetiko – głos Rity Abatzi. W programie także współcześni twórcy, którzy choć zafascynowani przeszłością, na pytania o przyszłość chętnie odpowiadają w formie muzycznych eksperymentów, min. BaBa Zula, Julián Mayorga, Radical Polish Ansambl, Merope, El Khat, SANAM, Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp, Svitlana Nianio & Tom James Scott.

***

Na audycję Nocna strefa we wtorek (19.11) o godz. 23.00 zaprasza Ula Nowak.

Czytaj także

Sourdure i hybrydowa Oksytania

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 17:00
„De Mòrt Viva” to miejsko-wiejski psychofolk, w którym Ernest Bergez przygląda się francuskiej Oksytanii. Snuje współczesną opowieść o miejscu, w której splatają się zarówno brzmienia skrzypiec, liry i trąbek, ale też bitów i syntezatorów.
rozwiń zwiń