Kino przemiany

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 20:45
- W programie tegorocznej Historii Kina chciałam opowiedzieć o sytuacjach bardzo wyrazistych w życiu naszych bohaterów, granicznych, które odmieniają - opowiadała Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna festiwalu Transatlantyk Joanna Łapińska.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
19:08 2020_10_04 09_30_56_PR2_Magazyn_Filmowy v1.mp3 Kino przemiany na festiwalu Transatlantyk (Magazyn filmowy/Dwójka)

 

Globalna pandemia, rozregulowująca w 2020 roku życie ludzkości, to oczywiście nie jedyna okoliczność, w której musimy na nowo określić kierunek, w jakim chcemy zmierzać i poszukać nowych punktów oparcia.

Przegląd sytuacji egzystencjalnych rodzących się, kiedy – by zacytować Marshalla Bermana – "wszystko, co stałe, rozpływa się w powietrzu", oferują tegoroczne Historie Kina: zestaw dziesięciu oryginalnych, prowokacyjnych i zachwycających świeżym spojrzeniem filmów z różnych zakątków świata.

Sekcja Festiwalu Transatlantyk obejmuje dziesięć tytułów od mającego premierę w roku 1959 "Czarnego Orfeusza" Marcela Camusa.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Joanna Łapińska (dyrektor artystyczna festiwalu Transatlantyk), Miłosz Stelmach

Data emisji: 4.10.2020

Godzina emisji: 9.30


Zobacz więcej na temat: kino Beata Kwiatkowska Dwójka
Czytaj także

"Sensacyjne odkrycie z czasów przedwojennego kina". Odnaleziono ścieżkę dźwiękową do filmu "Janko Muzykant"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 08:22
We Włoszech, dzięki zaangażowaniu Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, odnaleziono zaginioną ścieżkę dźwiękową do przedwojennego polskiego filmu "Janko Muzykant". Film został wyreżyserowany w 1930 roku przez Ryszarda Ordyńskiego, a muzykę do niego stworzyli Leon Schiller i Grzegorz Fitelberg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ken Loach: bycie jedynie reżyserem politycznym jest bolesne

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 22:00
- Jako reżyser chciałbym, aby widzowie mogli oglądać moje filmy bez przygotowania. Pragnę jedynie, aby ludzie z otwartymi pomysłami spotkali stworzone przeze mnie na ekranie postacie, przez co byliby uczestnikami historii - mówił w Dwójce Ken Loach, jeden z najciekawszych twórców brytyjskiego kina, ceniony także na świecie.
rozwiń zwiń