Dyskusja była częścią projektu, który pierwotnie dotyczył organizacji międzynarodowej konferencji naukowej we Lwowie.
Epidemia COVID-19 oraz niespodziewana śmierć Mirosława Rowickiego, wielkiego orędownika spraw polskich na Ukrainie, założyciela i redaktora naczelnego „Kuriera Galicyjskiego”, który był inicjatorem tego projektu, uniemożliwiły organizację wydarzenia w zaplanowanym formacie.
W trakcie dyskusji poruszone zostały takie wątki jak: sytuacja mieszkańców Lwowa, działalność ugrupowań politycznych, następstwa wojen dla miasta i regionu czy znane i mniej znane epizody dotyczące walk żołnierskich.
Współorganizatorami dyskusji byli: Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, „Kurier Galicyjski”, Fundacja Joachima Lelewela, oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Dyskusja była dedykowana pamięci nieodżałowanego Mirosława Rowickiego, wizjonera i ambasadora polskich racji na Ukrainie, który zmarł 9 lipca tego roku.
W dyskusji uczestniczyli: prof. Bohdan Hud’ z Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki we Lwowie, prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN, prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Andrij Rukkas z Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, prof. Wojciech Włodarkiewicz z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i prof. Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Moderatorem dyskusji był dr Piotr Kościński z AFiB Vistula, prezes Fundacji Joachima Lelewela.
Projekt finansowany był ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Zapraszamy do wysłuchania relacji Michała Fedusio.